Simptomi se razvijaju najčešće sedam do 10 dana nakon izloženosti uzročniku, a u nekim slučajevima i nakon 21 dana. Na početku bolesti, koja se naziva i pertusis ili „magareći kašalj”, simptomi podsećaju na običnu prehladu i uključuju kijanje, curenje iz nosa, blago povišenu temperaturu i blagi kašalj.
Unutar dve nedelje kašalj postaje sve teži sa sve češćim epizodama i napadima zacenjivanja. Ove epizode su praćene iskašljavanjem viskozne sluzi, a često i povraćanjem. Na početku bolesti napadi se javljaju tokom noći, a onda postaju sve učestaliji tokom dana i mogu trajati mesec do dva. Oboljenje uzrokuje bakterija Bordetella pertussis, koja se može naći u usnoj duplji, nosu i ždrelu zaražene osobe.
Najčešće se prenosi kapljicama iz disajnih puteva (nosa i ždrela) zaraženih osoba, kijanjem i kašljanjem. Bolest se može preneti i sa osoba koje imaju blagu kliničku sliku ili onih koji su bez simptoma.
U Institutu za javno zdravlje Srbije uz uput lekara može se obaviti uzimanje uzoraka (bris nazofarinksa ili krv) i laboratorijsko ispitivanje u cilju potvrde dijagnoze pertusisa, svakog radnog dana od 7 do 12 časova. Za pacijente sa prebivalištem van Beograda uput mora biti overen od strane nadležne filijale RFZO. Bris ili krv se može uzeti i na sopstveni zahtev, što se naplaćuje, prenosi „Politika“.
Laboratorijska potvrda dijagnoze sprovodi se u Centru za mikrobiologiju Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut”, kako je saopštila ta ustanova, jednom od metoda analiza.