Srpska Atina je stala rame uz rame sa svetskim gradovima u Uneskovoj listi kreativnih gradova kao što su Linc, Lion, Modena, Toronto. Tu mrežu od 350 gradova spaja razvoj kulturnih industrija na lokalnom nivou i međunarodna saradnja.
Time je Novi Sad učvrstio poziciju kao centar kulture i inovacija, gde je kreativnost prepoznata kao strateški faktor za održivi urbani razvoj.
„Grad koji ima veliku tradiciju u kulturi koji se ovekovečio i ostvario kroz titule evropske prestonice kulture, a ovim legatski nastavio da postavi sebi jedan novi podstrek i viziju ukupnog razvoja savremenog grada u oblasti kulture. U tom smislu je pokazao šta znači kada se postavi jedan strateški okvir koji je u Novom Sadu od 2016. do 2026. koji ima svoje ciljeve a onda su ove nagrade evropskog i svetskog karaktera praktično rezultati koji nisu sami po sebi ciljevi nego posledica“, izjavio je za RTS Nemanja Milenković iz Fondacije Novi Sad - Evropska prestonica kulture
Nacionalna platforma „Srbija stvara“ prepoznala je važnost projekta „Novi Sad, prestonica kulture“.
„To pokazuje promenu Srbije u svetu, odnosno našeg imidža. Mi pored Novog Sada imamo i Vranje koji je prepoznato kao Unesko grad za muziku. To je promena Srbije i percepcija Srbije u svetu, da smo mi jedna zemlja zasnovana na inovacijama, talentima, znanju, kreativnosti. Želimo da tako ostanemo prepoznati u svetu“, istakla je savetnik predsednika Vlade za Kreativne industrije Bojana Višekruna.
Kaleidoskop kulture, Umetnički dočeci Nove godine, jedanaest Kulturnih stanica smeštenih u obnovljenim industrijskim objektima, nekadašnjim Domovima kulture, Mesnim zajednicama, streljanama, samo su neki od toponima Novog Sada već prepoznatljivi na svetskoj mapi kulture.