Tim povodom tzv.premijer Kosova Aljbin Kurti ponovo je iskoristio priliku da kaže da su Kosovske bezbednosne snage naslednica Oslobodilačke vojske Kosova.
„Jasno nam je da je KBS naslednik OVK i sutra imamo 28. novembar (Dan zastave Albanije), koji obeležavamo u znak sećanja na trojstvo – crvenu zastavu sa dvoglavim orlom Skenderbega u Kruji, Ismaila Kemalija u Vljori i Adema Jašarija u Prekazu“, istakao je Kurti, rekavši da je ovaj dan dan radosti za njega kada bi svi trebalo da se sećaju onih koji su se žrtvovali za Kosovo.
Tokom današnjeg dana građanima će biti omogućeno da posete sve kasarne – u južnom delu Kosovske Mitrovice, Gnjilanu, Prizrenu, Uroševcu, Kosovu Polju, Istoku, i Prištini.
I predsednica tzv Kosova Vjosa Osmani rekla je da je današnji dan ponos i da je mnogo krvi proliveno kako bi Kosovo dobilo vojsku.
„Danas je dan KBS-a i to je dan ponosa za svakog građanina Republike Kosovo. To je dan kada se sa velikim ponosom sećamo izuzetno velike žrtve našeg naroda, naše Oslobodilačke vojske. Mnogo je krvi proliveno da Kosovo ima svoju vojsku, zato sam uverena da svaki vojnik sa velikim ponosom nosi ovu uniformu i da je spreman da da život za otadžbinu, ako zatreba“, Rekla je Osmani prilikom obilaska kasarne u Prištini.
Kosovske bezbednosne snage nastale su nakon transformacija Kosovskog zaštitnog korpusa koji je oformljen 21. januara 2009. Godine, a njihova uloga je bila zaštita građana, traganje i spašavanje ljudi usled elemntarnih nepogoda, polava, kao i uklanjanje eksplozivnih naprava.
Uprkos protivljenju mnogih članica međunarodne zajednice i uz kršenje i samog tzv. Ustava Kosova nastavljeno je sa transformacijom i povećanjem broja pripadnika Kosovskih bezbednosnih snaga kao i povećanjem njihovih baza širom Kosova i Metohije.
Razmenom pisama između tadašnjeg premijera Kosova Hašima Tačija i bivšeg generalnog sekretara Alijanse Andreasa Foga Rasmusena KBS-u nije dozvoljeno da ide na sever Kosova i Metohije kao ni podizanje baza u tom delu Kosmeta.
Uprkos tome brojne eksproprijacije bez zakonskih osnova uz upad specijalaca i bez dogovora sa vlasnicima zamljišta u poslednje dve godine uveliko se radi na izgradnji bar dve baze na severu Kosova uprkos žestokom protivljenju ovdašnjeg srpskog stanovništva.