Ovom presudom poništava se odluka nižeg suda od pre dve godine u vezi sa „ženama za utehu“, kako su ih nazivali tokom rata kada su bile prisiljene da rade u japanskim vojnim bordelima.
Tada je sud, pozivajući se na imunitet suvereniteta Japana, odbio zahteve žrtava za odštetu. Ali Viši sud u Seulu je presudio da ovaj princip suvereniteta ne treba poštovati ako se radi o nezakonitim radnjama.
Stoga je sud presudio da ovim ženama, od kojih su neke umrle i koje zastupaju njihove porodice, treba platiti po 200 miliona korejskih vona (oko 140 hiljada evra). Sud je utvrdio da su bili primorane na seksualno ropstvo, da su pretrpele veliku štetu i da nakon rata nisu mogle da vode normalan život.
Zvanični Tokio ne prihvata presudu
Prema istoričarima, oko 200.000 žena, uglavnom iz Koreje, ali i iz drugih azijskih zemalja, poput Kine, bilo je prinuđeno da pruža seksualne usluge japanskim vojnicima tokom Drugog svetskog rata. Ovo pitanje nastavlja da opterećuje odnose između Južne Koreje i Japana.
Japanska ministarka spoljnih poslova Joko Kamikava rekla je da je ta presuda protivna međunarodnom pravu i sporazumima između dve zemlje. Presuda je, rekla je ona, potpuno neprihvatljiva i za žaljenje, preneo je „Indeks“.
Ministar spoljnih poslova Južne Koreje najavio je da će detaljno proučiti presudu. Odluka suda dolazi u trenutku kada konzervativna vlada predsednika Jun Suk Jeola nastoji da zakopa ratnu sekiru istorije i ojača veze sa Tokijem. Dve zemlje imaju zajednički interes da se suprotstave Severnoj Koreji, koju doživljavaju kao pretnju.
Tokio je uvek odbijao da se pojavi pred južnokorejskim sudovima po pitanju seksualnih robinja, verujući da je neprijatna epizoda u istoriji rešena sporazumom iz 1965. godine koji je uključivao isplatu od oko 800 miliona dolara nadoknade u vidu subvencija i kredita uz niske kamate stope.