„Umetnost kao i do sada ne zna za granice bez obzira na sve zabrane i sankcije“, poručio je Putin na Međunarodnom kulturnom forumu - Forum objedinjenih kultura u Sankt Peterburgu.
On je dodao je politika ukidanja ruske kulture neokolonijalna.
„Jedan od uzroka napetosti u svetu su pretenzije pojedinih sila na izuzetnost, uključujući kulturnu izuzetnost, kao i njihovo prenebregavanje drugačijih običaja, duhovnih vrednosti, težnje da se svi i sve podvrgne unifikaciji po njihovom šablonu, koji smatraju najboljim i najuniverzalnijim“, istakao je ruski predsednik.
Bogatstvo Zapada zasnovano na kolonijalizmu i ropstvu
Bogatstvo zapadnih zemalja počiva na nepravednosti, nasleđu kolonijalizma i ropstva, primetio je Putin.
„Bogatstvo kojim raspolaže veoma mnogo zemalja, posebno evropskih, kao i Sjedinjene Američke Države, naravno, u značajnoj meri je zasnovano na nepravednosti nekadašnjeg sveta i prošlog svetskog poretka, na kolonijalizmu i ropstvu“, kazao je ruski predsednik.
Ljude ne treba deliti na klase, BRIKS teži kompromisu
BRIKS nije blok, još manje vojni, ali stvara uslove za ostvarenje uzajamnog razumevanja, istakao je ruski predsednik.
Govoreći o organizaciji BRIKS i uzimanju u obzir svih mišljenja prilikom njenog proširenja, Putin je kazao da je „to teško, ali da tome treba težiti“.
„Jednostavno, ne postoji drugi način za postizanje kompromisa. Drugi način nam je dobro poznat – to je isticanje izuzetnosti jednih na račun drugih. Podela ljudi na prvu i drugu klasu, kao meso. Meso prve klase i meso druge klase. To ne treba da bude tako u ljudskom društvu, to nije prirodno“, ocenio je ruski lider.
Ravnopravnost za sve, pa i za LGBT populaciju
Putin smatra da „ravnopravnost mora biti zastupljena svuda i u svemu, uključujući konkurse u kulturnoj sferi“.
Kada je reč o predstavnicima LGBT populacije, ruski predsednik smatra da su oni takođe deo društva i imaju pravo da pobeđuju na konkursima iz oblasti kulture, ali da je najvažnije da ne budu jedini.
Multipolarni svet treba da bude pravedan
Putin je poručio da je Rusija spremna da sarađuje sa svima koji dele njene vrednosti i spremni su na formiranje multipolarnog sveta, koji bi, kako smatra, trebalo da bude pravedan.
„Oni koji žele da spale poslednje mostove su uskogrudi i nekulturni ljudi. Oni uopšte ne shvataju da je to misija kulture“, zaključio je on.
Predsednik Rusije je ocenio da „lažovi fabrikuju falisifikate“ i u svetu filma i u novinarstvu, a ono što se ne uklapa u „istorijske laži“ biva precrtano.
On je dodao da se zataškavaju čitavi slojevi istorije umetnosti Zapadne Evrope, Azije, Afrike, Latinske Amerike, kao da nisu ni postojali.
Ruski lider je istakao da iskustvo hiljadugodišnje istorije Rusije uverljivo svedoči da je kulturna raznovrsnost Rusije najveće blago.
Slovenska kultura je sastavni deo kulture Evrope i celog sveta naglasio je Putin i dodao da je nju kao i rusku kulturu nemoguće ukinuti.
Povlačenje iz UN - besmisleno
Putin je takođe kazao da smatra da ne vidi da je za Rusiju neophodno da istupi iz Ujedinjenih nacija i Uneska, tim pre što se u Unesku bavi realizacijom prilično važnih projekata.
On je dodao da je ideja o povlačenju iz UN potpuna besmislica, kao i da je Rusija osnivač te organizacije.
Misija kulture i sporta da grade mostove među narodima
Vojnici i političari iz različitih zemalja otežano „grade mostove“ među narodima, to je misija kulture i sporta.
„Kultura i sport su oblasti koje su kao provodnici bez kojih jednostavno ponekad nije moguće okončati sukobe. Kod političara su prisutne međusobne pretenzije i stalne borbe, a samo kulturni delatnici grade mostove“, ocenio je Putin.
On je dodao da umetnost ne poznaje granice i da je samo kultura sposobna da obezbedi implementiranje inovacija.
Ruski lider takođe smatra da je kultura najprirodniji moralni regulator tehnološkog progresa.
Putin je zaključio da prava kultura neće nestati, dok postoji čovek, a da nove tehnologije mogu da pomognu stvaranje mogućnosti za njen razvoj.
Deveti Međunarodni kulturni forum održava se u Sankt Peterburgu od 16. do 18. novembra.