"Mađarska je naša prijateljska zemlja sa kojom imamo izuzetne odnose posebno u sferi energetike gde pričamo o puno zajedničkih tema i oslanjamo se jedni na druge u ovim neizvesnim vremenima", rekla je Đedović Handanović u Palati Srbija.
Ona je naglasila da je Mađarska partner sa kojim imamo čvrstu saradnju i na koga moramo da računamo.
"Imamo dodatne količine gasa uskladištene u Mađarskoj zahvaljajući dobroj saradnji. One su veće nego prošle godine i u ovom trenutku iznose oko 680 miliona kubnih metara gasa, što predstavlja dodatnu sigurnost i bezbednost za naše građane i privredu u toku ove zime i grejne sezone", istakla je ministarka.
Ona je rekla da Mađarska računa na Balkanski tok koji prolazi kroz Srbiju, i koji je završen pre konflikta u Ukrajini.
"To je siguran izvor snabdevanja za Srbiju i Mađarsku", dodala je ministarka.
Naglasila je da su razgovarali taksi koju je uvela Bugarskoj na tranzit gasa kroz tu zemlju, a koja ugrožava sigurnost snabdevanja i međunarodne ugovore.
Dodala je da su razgovarali i o merama koje mogu preduzeti kako bi zaštitili pozicije naših zemalja.
"Srbija je uputila zvanično obraćanje energetskoj zajednici u čijem radu učestvuje i Evropska komisija. Želimo da budemo sigurni da nema kršenja evropskih regulativa. Pokušaćemo da u razgovoru sa bugarskom stranom prevaziđemo ovaj izazov koji bi zasigurno imao negativne finansijske posledice na Srbiju i Mađarsku", rekla je Đedović Handović.
Takođe, ministarka je dodala da će biti obezbeđen alternativni izvor gasa iz Azerbejdžana, preko Bugarske i gasne interkonekcije koja se završava za nekoliko dana.
"Potpisali smo sporazume ove nedelje o isporuci u narednih 12 meseci do 400 miliona metara kubnih. Svi izvođači i podizvođači su na terenu. Očekujemo da će taj gasovod biti operativan do kraja novembra. To će dodatno ojačati našu poziciju kao tranzitne zemlje", rekla je ona.
Dodala je da su razgovarali i izgradnji naftovoda između Srbije i Mađarske.
"Obezbedili smo finansiranje, počela je realizacija tehničke dokumentacije", naglasila je ona.
Dogovoreno je, kako je rekla, uspostavljanje radne grupe kako bi zajedno nadgledali proces i bili efikasniji i brži.
Dodala je da su pričali o jačanju prenosnih veza električne energije i projektu Panonski koridor koji je u pripremi.
Ministar Sijarto je istakao da Mađarska izuzetno ceni saradnju sa zemljama koje doprinose njenoj energetskoj bezbednosti.
"Srbija pomaže Mađarskoj da budemo energetski snabdeveni i sigurni", naglasio je on.
Kako je rekao, u našoj regiji se suočavamo sa ozbiljni izazovima i zato je u ovom periodu bezbednost snabdevanja energetnima važnija nego ranije.
Mađarski ministar je rekao da je Bugarska zemlja članica EU koja dovodi u opasnost energetsko snabdevanje, a da Srbija koja nije član to ne čini.
"Korak Bugarske (taksa na tranzit gasa) je neprihvatljiv", naglasio je on.
Sijarto je posebno istakao da "neprijateljski gest Bugarske dovodi u pitanje evropsku solidarnost, pošto saveznici ne čine takve poteze".
On je podsetio na primer Italije koja je htela da uvede dodatnu taksu na gas koji se uvozio iz Alžira, ali da je evropski sud odlučio da je ta taksa bespravna.
"Nadamo se da će i u slučaju Bugarske EU postupiti na isti način kako ne bi dozvolili nijednoj članici EU da dovedu u pitanju bezbednost snabdevanja", naglasio je Sijarto.
Kako je rekao, četiri milijarde kubnih metara gasa je stiglo iz pravca Srbije u Mađarsku.
"Razgovarali smo i o dupliranju kapaciteta za razmenu električne energije između dve zemlje. Taj bi projekat trebalo da bude gotov do 2028. Zbog velikih investicija u Mađarskoj imaćemo veliku potrebu za dodatnom energijom", rekao je Sijarto.