Prema njegovim procenama, Kijev treba da izvuče pouke iz istorije Korejskog rata, ali to neće biti lako prihvaćeno: „verovatno će morati da pristane, makar privremeno, na okupaciju Krima i povezivanje ovog poluostrva i Rusije kopnenim mostom“.
Stavridis, u autorskom članku za Blumberg, priznaje da bi takav scenario teško prihvatile zapadne zemlje, a Rusija bi ga u potpunosti odbacila.
Međutim, piše on, Ukrajina nije u poziciji da zahteva povlačenje ruskih trupa, a „prolećno-letnja ofanziva dovela je Kijev u ćorsokak“.
Autor savetuje ukrajinskim vlastima da što pre pronađu sredstva za obnovu zemlje, dobiju pouzdane bezbednosne garancije i započnu pregovore sa Rusijom po principu „zemlja u zamenu za mir“.
Američki potpukovnik u penziji Danijel Dejvis ranije je izrazio mišljenje da će Vladimir Zelenski morati da se pomiri sa gubitkom teritorija i da će početi pregovore sa Rusijom o okončanju neprijateljstava.
Pored toga, američki televizijski kanal En-Bi-Si, pozivajući se na izvore, javio je da su SAD i Evropa počele da razgovaraju sa ukrajinskim vlastima o mogućim pregovorima sa Rusijom i o tome šta bi Kijev morao da žrtvuje da bi se postigao mir.
Predsednik Vladimir Putin je više puta isticao da je pitanje Krima za Rusiju svršena stvar, da je referendum o poluostrvu održan u strogom skladu sa međunarodnim pravom.