"Visokopozicionirani ukrajinski oficir sa odličnim vezama sa specijalnim službama Ukrajine imao je centralnu ulogu u eksplozijama na gasovodima 'Severni tok' 2022. godine", tvrdi list pozivajući se na neimenovane zvaničnike u Ukrajini, Evropi i druge upoznate sa operacijom.
On nije delovao sam i nije pripremio plan operacije. Bavio logističkim pitanjima i podrškom šestočlanom timu koji je unajmio brod i upotrebi opremu za ronjenje kako bi postavio eksploziv.
Červinski, navodi list, negira svoju umešanost u napad.
Prvobitno je „Njujork tajms“, pozivajući se na izvore u američkoj administraciji, objavio da novi obaveštajni podaci daju osnova za pretpostavku da iza napada na gasovode stoji izvensa proukrajinska grupa.
Takođe, nemački list „Cajt“ saopštio je da su nemački istražitelji identifikovali brod sa kojeg je izvršena diverzija na gasovodima „Severni tok“, te da tragovi vode ka kompaniji u vlasništvu Ukrajinaca.
Podsetimo, Rusija ne učestvuje u istrazi eksplozije na gasovodima „Severni tok“, jer joj to nije dozvoljeno.
„Moskva ne vodi istragu o sabotaži, jer Rusiji nije dopušteno da istražuje diverziju. Ništa nismo okončali, jer ništa nismo ni pokrenuli“, rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov novinarima.
Prethodno je stalni predstavnik Rusije u UN Vasilij Nebenzja izjavio da su sve očiglednije namere zapadnih zemalja da odugovlače kako bi naterale međunarodnu zajednicu da zaboravi sabotažu na gasovodima. On je poručio da će Moskva učiniti sve da Savet bezbednosti UN nastavi da se bavi ovim pitanjem i obezbedi da se teroristički napad na „Severni tok“ propisno istraži.
Diverzije na gasovodima
Oštećenja na tri od četiri kraka gasovoda „Severni tok“ i „Severni tok 2“ otkrivena su 26. septembra prošle godine. Nemačka, Danska i Švedska nisu isključile mogućnost da je reč o ciljanoj diverziji. Ove tri države objavile su da će sprovesti nacionalne istrage o diverziji, ali su odbile da i Rusija učestvuje.
Operator „Severnog toka“, kompanija „Nord strim AG“, saopštio je da je na gasovodima pričinjena neviđena materijalna šteta i da je nemoguće oceniti kada će oni biti popravljeni.
Američki novinar Simor Herš je objavio tekst o svojoj istrazi eksplozija na gasnim magistralama „Severnog toka“. U članku Herš navodi da su američki ronioci tokom vojnih vežbi NATO-a „Baltops“ na leto 2022. godine pod cevovode „Severnog toka“ postavili eksploziv, koji su tri meseca kasnije aktivirali Norvežani.
Pentagon i Bela kuća su saopštili da SAD nemaju veze s tim, a Stejt department je pozvao da se veruje stavu Amerike.
U novom izdanju emisije „Moj pogled na Rusiju“ saznaćete kakav je predlog Amerika uputila Rusiji: