„U tesnoj saradnji sa partnerima iz G7, predstavnicima privatnog sektora i humanitarnim organizacijama, radimo na tome da pomognemo Ukrajini da održi struju i grejanje u domovima. Predstojeća zima obećava da bude za Ukrajinu još teža od prethodne“, rekao je Pajat.
Kako je ocenio, proizvodni kapaciteti u Ukrajini od početka sukoba su se otprilike prepolovili.
Amerika više nema sredstava za direktnu budžetsku podršku Kijeva
Američka Vlada nema više sredstava za direktnu budžetsku podršku Kijeva, a bez novih izdvajanja moglo bi da se obustavi pružanje humanitarne pomoći Kijevu, saopštio je pomoćnik šefa Agencije za međunarodni razvoj za Evropu i Evroaziju Erin Maki.
„Trenutno više nema sredstava za direktnu finansijsku podršku. Bez daljih novčanih izdvajanja, Vlada Ukrajine će morati da pribegne vanrednim merama kao što su emisija novca i neisplata plata, što može da dovede do hiperinflacije i da ozbiljno našteti naporima u vojnoj sferi“, kazao je Maki.
Kako je dodao, ukoliko Kongres ne odobri dodatno finansiranje za potrebe Kijeva, onda će partnerske organizacije SAD u Ukrajini morati ili da smanje broj primalaca humanitarne pomoći za 75 odsto ili da potpuno prestanu da realizuju takve programe.
Ranije je portparolka Bele kuće Karin Žan Pjer saopštila da Vašington isporučuje Kijevu manje pakete vojne pomoći zbog iscrpljivanja sredstava koje je izdvojio Kongres.
Ona je pozvala zakonodavce da ubzraju sa odobravanjem zahteva predsednika SAD Džozefa Bajdena za idzvajanje dodatnih 60 milijardi dolara i da pokažu da „SAD nastavljaju sa odlučnom podrškom Ukrajine“.