Izazove s kojima se suočava nedavno formirana vlada Milojka Spajića ovako komentariše urednik portala Srpska 24 Ivan Milošević. On podsjeća da je nova vlada dobila podršku 46 poslanika u Skupštini.
“Što se tiče demokratskih pravila takva vlada mogla bi da radi šta hoće, naravno u skladu sa zakonima. Mogla bi da preko noći donese specijalne zakone i smjeni Milove sudije i tužioce, otvori tajne i ostale fioke UDBE i sve špijune i trodecenijske malverzacije, pljačku i teror DPS izvede pred lice pravde. Hoće li ponoviti greške nesrećnog Zdravka Krivokapića koji je umjesto u razračunavanje sa DPS-om krenuo u kohabitaciju sa bivšim režimom, ostaje da se vidi”, poručuje naš sagovornik.
Brojni izazovi pred novom vladom
Milošević ističe da ovoga puta Spajić neće moći da se vadi na tanku podršku parlamentu za radikalne rezove po DPS kriminalnoj kičmi – imaće i više nego dovoljno podrške za to. On dodaje da nije preveliki optimista da će se to desiti
“Da se raskrsti sa DPS-om treba biti čvršći i kuražniji od DPS-a, ne obazirati se na njegove trikove i mađioničare iz tih redova, koji su preko noći od tajkuna i trulih bogataša, postali montenegrinske veljepatriote za odbranu svoga nelegalnog stečenog blaga,” kaže Milošević.
Biće izazova i za predstavnike Srba
Naš sagovornik takođe smatra da će u novoj vlasti pred velikim izazovima biti i Nova srpska demokratija.
“Njihovi predstavnici zbog očiglednog pritiska Zapada neće biti u prvim redovima nove vlasti, ali bez njihove podrške nova vlast biće mrtvo slovo na papiru. Pristanak Nove srpske demokratije da bude dio nove vlasti nosi sa sobom velike rizike i očigledno je da ta stranka i njeni predstavnici vise nad velikom političkom provalijom i sa stalnom prijetnjom da ih Spajić i njegovi sateliti gurnu u ponor. Ne treba sumnjati da će premijer i njegovo društvo povlačiti poteze od kojih će se Srbima dizati kosa na glavi, a moraće da ih podrže ili će se to tražiti od njih. Posebno iz oblasti ekonomije i nepopularnih zaduživanja i kredita, bez kojih se neće moći, a nove namete na nejaka građanska pleća moraće da podrži i Nova. Da ne govorim o spoljnopolitičkim projektima Spajićeve vlasti koja će u svakom pogledu podržavati NATO standarde i totalni obračun sa Rusijom i prihvatanjem Kosova* kao nezavisne države. Kako će to da progutaju predstavnici Nove srpske demokratije u novoj vlasti biće interesantno posmatrati. Ko se svemu tome prilagodi vjerovatno će biti kandidat za Nobela! Jeste da predstavnici Nove neće biti direktni izvršioci takvih poteza, ali dio su vlasti koja to radi, pa htjeli, ne htjeli, dio odgovornosti je i na njihovom plećima! Ukoliko krv nije voda, predstavnici Nove imaće sijaset prilika da se nađu na tom testu”, poručue on.
Sastanak sa Vladom Crne gore u vezi sa popisom stanovništva u Crnoj Gori
© Foto : Sputnjiku ustupila Vlada Crne Gore, Služba za odnose s javnošću/Saša Matić
Naš sagovornik ističe da su predstavnici Nove shvatili da ukoliko ne podrže Spajića, podržaće ga DPS, pa pretpostavlja da je to i najvažniji razlog što su prihvatili da budu dio nove vlasti i ne dopuste da se bivši režim na vlast vrati kroz mala vrata.
“Međutim, niko Novoj ne može da garantuje da Spajić za neke stvari neće tražiti podršku i od DPS-a ukoliko ona izostane iz redova Nove. Kako će iz takvih situacija izvući živu glavu, ne znam, ali znam da će Spajić pokušati da ostvari svoje, pa da svi dubimo na glavi i smijemo se iako bi htjeli da plačemo“, dodaje Milošević.
On konstatuje da ukoliko je nešto dobro u sastavu nove vlade onda je to „svojevrsno DPS bjesnilo“.
„Šef DPS-a ga ispoljava na svakom koraku, zasipa nas svakodnevnim političkim pjenama i glupostima i prijeti da će čak i nekoga da ujede! Posebno obične građane koje tjera na bojkot popisa, otpor i političku gerilu. To u neku ruku može biti i dobro, jer će baš popis u ovakvim okolnostima pokazati kolika je stvarna moć ili nemoć DPS-a i njegovih filijala. Ukoliko bojkot popisa ne bude dao drastične rezultate, eto prilike novoj vlasti da pokaže šta zna i konačno postavi DPS tamo gdje mu je mjesto – u duboku opoziciju, a za pojedine će mjesta biti i u Spužu”, kaže Milošević.
On smatra da postoje dobri uslovi da se jednom konačno i za svagda raskrsti sa DPS-om i krene putem slobode i normalnog života.
„Neću da baksuziram, ali ulazak Srba i Nove u novu vlast ipak daje nadu da se nešto iza brda valja i shvata da su Srbi dio Crne Gore, a ne njeni neprijatelji i da bez Srba ni Crna Gora nije Crna Gora. Toga se najviše izgleda plaši šef DPS-a i njegovi poltroni, pa stoga ovih dana bjesne, liju suze i čupaju kosu. Ukoliko Spajić i njegovo društvo sa Milovog fakulteta i bivših DPS kabineta prihvate tu činjenicu, ne zbog ideologije, nego iz interesa, možda ova država i krene putem oporavka”, poručuje Milošević za Sputnjik.
Vlada može imati pun mandat, teška vremena za DPS
Da je formiranjem Skupštine i nove vlade zadat težak udarac DPS-u slaže se i analitičar Vojin Grubač, kako kaže, tim prije što u vladu nije ušla Bošnjačka stranka, za koju se može reći da je najjači satelit nekada vladjuće partije u Crnoj Gori.
„Ako uzmemo u obzir da je bivši premijer i bivši visoki funkcioner DPS-a Duško Marković najavio formiranje novog političkog subjekta jasno je da u DPS-u vlada konfuzija, da postoje frakcije i da je ta partija na samoj granici da se raspadne,” primjećuje Grubač.
Naš sagovornik ukazuje kako DPS preko svojih medija i satelita plasira priču u javnosti da je vlada Crne Gore pod uticajem novog predsjednika Skupštine Andrije Mandića, a samim tim i pod direktnim uticajem Rusije i Srbije, što je po Grubaču deplasirana priča, jer koalicije ZBCG nema u izvršnoj vlasti Crne Gore.
“ Ta priča DPS-a ima krupnu logičnu grešku, jer je vlast u Crnoj Gori kao i u drugim državama, podijeljenja na izvršnu, u kojoj nema koalicije ZBCG, zakonodavnu, gdje je predsjednik Skupštine Mandić iz koalicije ZBCG, ali on sa svojih 13 poslanika ne može da utiče na događaje u Skupštini, već samo može da se prikloni skupštinskoj većini. I treća grana vlasti, sudska, koja tek treba da se u potpunosti formira, što je i zadatak Skupštine”, obrazlaže Grubač svoj stav.
Ističe da osnovu nove vlasti u Crnoj Gori čine PES, Demokrate i koalicija ZBCG i da je za očekivati da niko od njih neće iskakati iz kolosjeka, svi su dokumenti potpisani, a posebno ističe dogovor oko spoljne politike Crne Gore.
“Sve su pretpostavke da bi vlada sa premijerom Spajićem mogla da vlada do kraja mandata, dakle, još jedno tri i po godine. U novoj vlasti se jedino mogu očekivati disonantni tonovi od albanskih parija, koje su jasno rekla da žele da uđu u vladu po svaku cijenu da bi sprovodile svoje interese. A mi znamo da je njihov osnovni interes da Crna Gora ne otprizna tzv. Kosovo. Mada iako bude nekih disonantnih tonova to neće uticati na stabilnsot vlade jer sve se može dogovoriti u okviru vladajuće parlamentarne većine. A i potpisani su dokumenti koji će se morati poštovati”, zaključuje Grubač.