Istraživači sa Univerziteta Ilinois Urbana-Šampein ukrštanjem su dobili visokomlečnu kravu koja je otporna na klimatske uslove. Takve krave mogle bi značajno da povećaju proizvodnju mleka za tanzanijske farmere, potencijalno transformišući lokalnu poljoprivredu i bezbednost hrane.
Tim naučnika tvrdi da je spreman da isporuči rasu krava koja će proizvoditi 20 puta više mleka od autohtonih rasa. Istraživanje objavljeno u časopisu „Animal Frontiers“ objašnjava kako je ukrštena rasa holštajn poznata po proizvodnji mleka s rasom džersi otpornom na toplotu, sušu i bolesti koje prenosi autohtona rasa gir.
Pet generacija ukrštanja dalo je goveda koja su sposobna da daju 10 litara mleka dnevno, što je više od prosečnog prinosa od pola litra, autohtonih goveda. Nakon što su prva takva telad uzgojena u SAD, vođa projekta Met Viler spreman je da donese embrione u Tanzaniju.
„Visokomlečni girolandosi (ukrštanja holštajna i gira) uobičajeni su u Brazilu, ali se ne mogu izvoziti u većinu drugih zemalja zbog tamošnjih endemskih bolesti“, rekao je Viler , piše „SciTechDaily“.
Vilerov tim planira da implantira 100 holštajn-gir i džersi-gir embriona u autohtona goveda na dva mesta u Tanzaniji. Dobijena telad će se osemeniti tokom nekoliko uzastopnih generacija kako bi se stvorila „čista sintetička“ goveda sa pet osmina holštajn ili džersi genetike i tri osmine gir genetike.
„Kada se genetika uspostavi u odnosu pet osmina/tri osmine, telad iz uzastopnih parenja će zadržati isti genetski odnos. U zemljama u razvoju to je izazovno jer postoji mogućnost da se krava pari s bikom koji se nalazi nekoliko domaćinstava dalje, pa takvo parenje gubi na efektu“, objasnio je naučnik.
Vilerov tim, uključujući koautora studije Mozesa Ole-Neselea iz Organizacije za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (FAO), održao je prvi onlajn kurs o tehnologiji potpomognute reprodukcije kod goveda uz učešće 12 Tanzanijaca.
„Bilo je važno da počnemo da obučavamo prvu grupu veterinara i studenata da usvoje tehnologiju, da kada stignemo, to ne bude nepoznanica. Vlada Tanzanije želi ovu obuku i razmenu studenata, mi ćemo nastaviti da ulažemo u ovaj program sve dok bude potrebno“, zaključio je Viler.