DRUŠTVO

Univerzitet u Beogradu među prvih 400 na Šangajskoj listi, najveći uspeh u nauci o tekstilu

Šangajska lista rangira fakultete i po naučnim oblastima, a prema novim podacima Univerzitet u Beogradu visoko je ocenjen u 13 od 55 naučnoistraživačkih oblasti. U nauci o tekstilu i tekstilnom inženjerstvu ostvario je najveći uspeh - Beogradski univerzitet je 40. na svetu.
Sputnik
Šangajska lista izdvaja 1.000 najboljih univerziteta na svetu, a beogradski je trenutno među prvih 400.
Najveći uspeh Univerzitet u Beogradu ostvario je u nauci o tekstilu i tekstilnom inženjerstvu. U toj oblasti je četrdeseti na svetu. Predstavnici Tehnološko-metalurškog fakulteta kažu da su ponosni na uspeh, posebno imajući u vidu uslove rada i istraživanja. Rezultat pokazuje da idu u korak sa svetom po razvoju i upotrebi novih tekstilnih materijala.
„Fokus je na celulozi, na bioobnovljivosti i ponovnoj upotrebi iskorišćenih celuloznih materijala. Jedno od poslednjih istraživanja u koja sam uključena zajedno sa drugim istraživačima sa TMF-a jeste korišćenje starog kancelarijskog papira kao izvora celuloze za dobijanje novih tekstilnih materijala“, kaže prof. dr Mirjana Kostić sa Tehnološko-metalurškog fakulteta.
Dobri rezultati postignuti su i u fizici, veterini, medicini i stomatologiji, gde je Univerzitet u Beogradu među 300 najboljih.
Iz Rektorata kažu da je posebno važna zastupljenost i u prirodnim i u društvenim naukama. Potencijal vide u nauci o hrani i tehnologiji hrane, po kojoj je Univerzitet među 75 najboljih.
„Imamo dobru naučnu osnovu, dobro školovane profesionalce u oblasti poljoprivrede, proizvodnje hrane koja očigledno nije dobro iskorišćena. Ima prostora za prodor, možda čak i veći, poput prodora u oblasti programiranja, odnosno IT sektora“, kaže prof. dr Branislav Boričić, prorektor za nauku Univerziteta u Beogradu.
Dodaje da oscilacije u plasmanu Univerziteta u Beogradu nisu velike i da opstanak među prvih hiljadu od 2012. godine, znači opstanak među 5 odsto najboljih univerziteta na svetu. Na plasman utiču i ulaganja drugih zemalja u naučna istraživanja. Tako ove godine na Šangajskoj listi prvi put ima više kineskih univerziteta od američkih.
„Važnija misija Univerziteta u Beogradu jeste obrazovanje kvalitetnog kadra. Naravno obrazovanje i nauka ide ruku pod ruku. Da bismo imali dobre profesore na univerzitetu oni moraju prethodno biti dobri naučni istraživači i znati sve novine i novosti, ići u korak sa naučnim istraživanjima u svetu“, kaže Boričić.
Iz Srbije, na Šangajskoj listi je i novosadski univerzitet. Već dve decenije, po toj listi, najbolji na svetu je Harvard, prenosi RTS.
Komentar