Crkva ga smatra osnivačem hrišćanskog ikonopisa, pošto je živopisao tri ikone Presvete Bogorodice i ikone Svetih apostola Petra i Pavla.
Rodom je iz Antiohije, a u mladosti je učio grčku filozofiju, medicinu i živopis.
Sveti Luka je život okončao u 84. godini, a njegove mošti prenesene su u Carigrad u vreme Konstancija, sina Konstantinovog.
Praznik je u narodu poznat kao Lučindan i česta je slava srpskih porodica.
Vernici ga slave i kao iscelitelja i zaštitnika pojedinih zanata.
U Srbiji ovog dana koncima opasuju torove da vukovi ne dave stoku, uz reči "Ide Luka, evo vuka" ili "Sveti Luka, sneg do kuka", jer skoro nastupa zima, kada se vukovi približavaju selima.
Običaji i verovanja
Na Svetog Luku koncima se opasuju torovi da vukovi ne bi davili stoku. U južnoj Srbiji se po prvom gostu koji uđe u kuću na Lučindan gata kakva će zima ili godina biti.
U Crnoj Gori kažu da je duga na nebu pojas Svetog Luke i da, ukoliko je vidite, to znači da Sveti Luka moli Boga za nas.
Danas ne smete da budete preki i nervozni jer je Sveti Luka bio blag i miran, uvek je pomagao ljudima.
Prema narodnom verovanju, danas će se saznati kakva nas zima čeka.
Uspomena na Svetog Petra Cetinjskog
Srpska pravoslavna crkva slavi danas i Svetog Petra Cetinjskog, koji je živeo krajem 18. i početkom 19. veka u Crnoj Gori. Mitropolit i gospodar Crne Gore postao je 1782. godine.
Bio je poznat po skromnom i čestitom životu, koji je viteški posvetio svome narodu, boreći se da izmiri zavađena plemena i odbrani zemlju od spoljnih neprijatelja.
Njegove mošti počivaju u manastiru na Cetinju.