Kako se navodi u saopštenju, zamenica generalnog direktora Ministarstva spoljnih poslova za evroazijske poslove Simona Halperin objasnila je ambasadoru da Izrael ozbiljno razmatra „nedostatak nedvosmislene i jasne osude terorističke organizacije Hamas od strane Moskve, kao i ruskih postupaka u međunarodnim organizacijama“.
U izraelskom Ministarstvu naveli su da „primanje lidera Hamasa, koji su direktno odgovorni za krvavi teroristički napad 7. oktobra, uzimanje talaca i ubistvo više od 1.400 Izraelaca, stvara utisak da se terorizam protiv Izraelaca legalizuje“.
Delegacija Hamasa koju je predvodio član pokreta Abu Marzuk, posetila je Moskvu 26. oktobra.
Ranije je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov izjavio da je 7. oktobra „izvršen apsolutno neprihvatljiv teroristički napad na Izrael“, ali da se izraelski planovi za uništavanje Hamasa ne mogu sprovesti bez uništavanja Gaze i većine civilnog stanovništva. Predsednik Rusije Vladimir Putin rekao je da je Rusija na svojoj koži iskusila šta je to međunarodni terorizam, ali je istakao da se borba protiv terorizma ne može voditi po ozloglašenom principu kolektivne odgovornosti, kada ginu i starci, žene, deca i čitave porodice.
Palestinsko-izraelski sukob
Vojno krilo palestinskog pokreta Hamas 7. oktobra objavilo je operaciju „Potop el Akse“ protiv Izraela. Izraelska vojska nakon toga je saopštila da pokreće operaciju „Gvozdeni mačevi“ protiv Hamasa u Pojasu Gaze.
Izraelski premijer Benjamin Netanijahu rekao je u obraćanju naciji da se zemlja nalazi u ratnom stanju i dodao da je naredio mobilizaciju rezervi. U roku od nekoliko dana, izraelska vojska je preuzela kontrolu nad svim naseljenim područjima u blizini granice sa Gazom i počela da izvodi vazdušne napade na ciljeve, uključujući civilne, u Pojasu Gaze.
Broj žrtava u Pojasu Gaze premašio je pet hiljada ljudi, dok je više od 15 hiljada ranjeno. U Izraelu je, prema lokalnim vlastima, poginulo više od 1,3 hiljade ljudi. Prema različitim izvorima, u zarobljeništvu Hamasa nalazi se oko 150 Izraelaca. Sam pokret saopštio je da se u Pojasu Gaze nalazi oko 200-250 talaca.
Palestinsko-izraelski konflikt, u čijoj su osnovi teritorijalni interesi strana, decenijama predstavlja žarište u regionu. Odlukom Ujedinjenih nacija, uz aktivnu ulogu SSSR, 1947. godine određeno je da budu formirane dve države ─ Izrael i Palestina ─ ali je osnovana samo izraelska država.
Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov ranije je izjavio da je potrebno hitno zaustaviti krvoproliće između Izraela i Palestine i pozvao strane da prekinu borbena dejstva.