Bivši sudija u Mitrovici Nikola Kabašić podneo je krivičnu prijavu da se istraži ko je naredio prekopavanje groblja.
„Podneo sam krivičnu prijavu, jer je reč o jednom ne samo aktu vandalizma, jednom necivilizacijskom postupku vlasti i nekakvih kompanija da bi se preko kosti umrlih napravio put“, kaže Kabašić.
Ne možete da gradite neki život preko kostiju umrlih Srba, poručuje Kabašić.
„Tražio sam da se utvrdi ko je naručilac poslova, ko je finansijer i neposredni izvršilac. Tu postoji odgovornost lanca većeg broja ljudi“, dodao je Kabašić.
On je rekao da je groblje jasno obeleženo.
„Tu ima više od 30 nadgrobnih spomenika, nije moglo da dođe do slučajne zabune ili da ne znaju. Ne, znali su i uništili su ga. Da li je staro ili mlado groblje, ono uživa posebnu zaštitu, predstavlja i kulturno-istorijski spomenik od posebne važnosti koji se mora čuvati“, objasnio je Kabašić.
Istakao je da ima informacije da se to groblje vodi na Srpsku pravoslavnu crkvu.
„Piše pravoslavno groblje, 25 ari otprilike i to je posebna zona zaštite“, napomenuo je Kabašić.
Zemljani put napravljen je preko starog srpskog pravoslavnog groblja u severnom delu Kosovske Mitrovice, u neposrednoj blizini Crkve Svetog Dimitrija.
Sveštenici u tom delu grada rekli su za RTS da je put kod Crkve Svetog Dimitrija u severnom delu Kosovske Mitrovice probijen bez ičije dozvole, a da su radove mehanizacijom izvodili radnici, verovatno albanske nacionalnosti.
Saopštenje Eparhije Raško - prizrenske
Eparhija raško – prizrenska Srpske Pravoslavne Crkve je sa dubokim zaprepašćenjem primila vest o još jednom skrnavljenju pravoslavnog groblja na području Kosova i Metohije.
„Reč je o starom groblju u Kosovskoj Mitrovici, većinski srpskoj opštini gde opštinsku vlast od maja ove godine drže kosovski Albanci. Ovoga puta, ne samo da se radi o urbanom području, već su i građevinska firma i lice koje ih je angažovalo bez ikakvog straha od posledica izvodili radove preko grobalja, ne osvrćući se čak ni na ljudske kosti koje su mašine iskopavale iz zemlje. Podsećamo da nekažnjeno skrnavljenje grobova pravoslavnih vernika na Kosovu traje intenzivno poslednjih 24 godine“, navodi se u saopštenju.
Kako se dodaje, slike vandalizovanih grobalja i skrnavljenih grobova nisu samo odgovornost pojedinaca.
„Kosovske institucije svojim ponašanjem zapravo podstiču ovakve radikalne elemente u kosovskom društvu, a izostanak jasne i nedvosmislene osude u društvu šalje poruku da je takvo ponašanje prihvatljivo, ili čak i poželjno. Zato je i došlo do ovakvog pogoršanja međuetničkih odnosa na Kosovu i Metohiji, posebno poslednjih godina“, ističe Eparhija.
U vremenu kada je Ministarstvo unutrašnjih poslova iz Prištine za jedan dan proteralo igumana manastira Devina Voda oca Fotija, kada ministri u prištinskoj vladi po ko zna koji put ponavljaju dokazano lažne optužbe na račun Crkve, slike kostiju i nadgrobnih spomenika preko kojih bez ikakvog straha prelaze kamioni radi izgradnje puta, upotpunjavaju opštu sliku stanja u kom se srpski narod i Srpska Pravoslavna crkva nalaze.
Ovakvo ponašanje jasno pokazuje da je reč o namernoj kriminalizaciji i proterivanju Srba i Srpske Pravoslavne crkve i zatiranju tragova njihovog vekovnog postojanja na ovim prostorima.
„Ako je ko ovih godina pozivao na pomirenje i vladavinu prava i zakona to je bila naša Crkva, koja je među prvima osudila i nedavno nasilje 24. septembra, ne samo zato što je bio ugrožen jedan manastir, monasi i poklonici, već zato što nasilje bilo koje vrste i sa bilo koje strane ne sme da bude put ka rešavanju problema“, ističe se u saopštenju Eparhije.