Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen zatvara oči pred izraelskim ratnim zločinima u Gazi, tvrde stotine zaposlenih u Evropskoj uniji u pismu koje je kružilo unutar institucija bloka, prenosi „Ajriš tajms“.
Zaposleni u EU protiv dvostrukih standarda fon der Lajenove
Evropska komisija daje „odrešene ruke i legitimitet ratnom zločinu u Pojasu Gaze“, navodi se u pismu koje su potpisale 842 osobe. Pismo je poslato diplomatama i zaposlenima u Komisiji i drugim telima EU.
Dok poruka počinje osudom Hamasovog napada na Izrael ranije ovog meseca, sledi „jednako snažna“ osuda onoga što potpisnici opisuju kao „neproporcionalnu reakciju izraelske vlade protiv 2,3 miliona palestinskih civila zarobljenih u Pojasu Gaze“. U pismu se Fon der Lajen optužuje za „dvostruke standarde“ prema ratu na Bliskom istoku.
U pismu se navodi i da je ona „potpuno ignorisala“ izraelsku blokadu vode i goriva u Gazi.
Podstrekač ratnih zločina, trudi se da nadmaši Olbrajtovu
Ursula fon der Lajen svakako je ratni huškač, sigurno jedan od najvećih u Evropskoj uniji, kaže za Sputnjik politikolog dr Stevan Gajić iz Instituta za evropske studije.
Imajući iskustva Haškog tribunala, moglo bi se utemeljeno tvrditi da je fon der Lajenova podstrekač ratnih zločina, s obzirom da je iz petnih žila podržavala naoružavanje Ukrajine koja vodi rat bez perspektive za pobedu, čiji je jedini rezultat pogibija velikog broja stanovnika, podseća Gajić.
S druge strane, kako kaže, „argumente“ koje je koristila protiv Rusije optužujući je za navodne ratne zločine, sada je uspela da ne primeti u Gazi gde se dešava mnogo eksplicitnije nasilje nego u Ukrajini.
„Što se tiče ovog apela, mislim da je vrlo razuman. U startu su osudili zločine Hamasa i nesrazmeran odgovor Izraela protiv civilnog stanovništva pre svega, pa tek onda i protiv infrastrukture Hamasa. Prosto, Ursulu fon der Lajen mogli bismo uporediti samo sa Medlin Olbrajt, mada ona sve čini da je nadmaši u svojim ratno-huškačkim izjavama i što se tiče Ukrajine, i što se tiče Bliskog istoka, tako da mi je drago da postoji nekakva inicijativa protiv takvog ponašanja. Pošto je rusofobija toliko utemeljena na Zapadu i logično i u samim institucijama EU, onda je sukob na Bliskom istoku mnogo više podelio zapadno javno mnjenje, pa tako i zaposlene u institucijama EU.“
Pismo bez političkih posledica
Gajić smatra da pismo oko 850 zaposlenih u institucijama EU ne može izazvati nikakve političke posledica po Ursulu fon der Lajen.
„Dakle, ona neće biti smenjena zbog tog pisma ali ono svakako podriva tu ratnu oštricu koja dolazi iz EK, koja suštinski nema nikakvu svoju autonomnu volju već je jedan megafon NATO i Vašingtona. Kad bismo pretpostavili da ona ima neki ugled i čast onda bi to možda na nju uticalo. Ali ja mislim da se ona zaista neće nešto previše uzdrmati i uzbuditi zbog jedne takve peticije. Biće joj vrlo neprijatno s obzirom da su među potpisnicima verovatno i njeni saradnici i pošto više nema tu podršku za ratno huškanje kao što je imala kad su Rusi u pitanju“, zaključio je Gajić.