„Krim. Od kada je Krim ruski? Za Rusiju Krim nije samo region, to je deo njene istorije“, rekao je on.
Pored toga, Šreder je rekao da Ukrajina ne treba da teži članstvu u NATO jer Kijev nije u stanju da ispuni neophodne uslove.
Takođe, bivši nemački kancelar je naveo i da kijevski režim treba da ukine zabranu dvojezičnosti u zemlji.
Ukrajini su potrebne garancije bezbednosti a njih treba da osiguraju Savet bezbednosti UN i Nemačka, dodao je on.
Amerikanci nisu dopustili Kijevu da nastavi mirovne pregovore s Rusijom
Prema njegovim rečima, Sjedinjene Države nisu dopustile Ukrajini da nastavi mirovne pregovore sa Rusijom u martu 2022. godine.
"Na mirovnim pregovorima u martu 2022. u Istanbulu Ukrajinci nisu postigli dogovor o miru jer im nisu dozvolili", rekao je Šreder u intervjuu za "Berliner cajtung".
Kako je dodao, Ukrajinci su od starta morali o svemu što je povezano sa pregovorima da razgovaraju sa Vašingtonom.
U tom trenutku Kijev je spreman da odustane od članstva u NATO i da razgovara o Krimu, tvrdi Šreder.
"Ali, na kraju se ništa nije dogodilo. Moj je utisak da nije ni moglo da se desi jer se o svemu ostalom odlučivalo u Vašingtonu. To je bilo pogubno", rekao je nemački političar i dodao da su i evropske diplomate takođe pretrpele neuspeh.
Kao rezultat toga svega, Rusija će biti u još tešnjim odnosima sa Kinom što Zapad nije trebalo da dozvoli, zaključio je on.
Šredera u Nemačkoj kritikuju zbog toga što je i posle početka specijalne operacije ruske vojske u Ukrajini nastavio da održava kontakte sa Rusijom.
On je lišen i dela privilegija koje mu pripadaju kao bivšem kancelaru a bilo je pokušaja i da bude isključe iz Socijal-demokratske partije.