Poslanici Evropskog parlamenta pomenuti dokument usvojili su većinom glasova, a Filipovski podseća da on nije pravno obavezujući a da je za eventualne preporuke Evropskoj komisiji i Evropskom savetu za usvajanje mera protiv Srbije potreban konsenzus među zemljama članicama EU.
Ona takođe ističe da je Srbija osudila događaje koji su desili u Banjskoj, te da je odgovornost za sve na sebe preuzeo Milan Radoičić.
Srbiji je dosta Rezolucija
„Mi kao država osudili smo i sam incident, i pogibiju albanskog policajca, i pogibiju Srba. Ne znam šta bih na to dodala, jer sve je to jasno i Evropskom parlamentu i Evropskoj komisiji tako da ne znam čemu ova Rezolucija jer Srbija je već sita Rezolucija,“ napominje naša sagovornica.
Filipovski ističe i da se u Evropi vrlo dobro zna da nema umešanosti Srbije u događajima u Banjskoj, ali da naši istražni organi ne mogu da sprovedu istragu na terenu jer nemaju pristup mestu gde se incident odigrao.
„S druge strane, mi imamo dokaze na dnevnom nivou koliko je dole srpski narod ugrožen i sve to institucije u Evropskoj uniji znaju, ali ako neko želi da i dalje kažnjava Srbiju mi protiv toga ne možemo ništa,“ ističe Filipovska.
Zamenica predsednika Odbora za evropske integracije u Skupštini Srbije nije želela da potvrdi, ali ni da negira da je u Evropskom parlamentu krivac već unapred targetiran jer, kako je istakala, ne želi da se bavi nikakvim teorijama zavere.
„Ali činjenica je, i na to je ukazao i predsednik Srbije i mi u Savetu Evrope kao delegacija na svim nivoima, koliko su Srbi na Kosovu i Metohiji ugroženi i koliko trpe teror, kao i da se vrši etničko čišćenje Srba naočigled Evrope a ona hoće da kažnjava Srbiju. Mislim da nije vreme ni za kakvo kažnjavanje, već da treba da se radi na osnivanju ZSO i da se urazumi Aljbin Kurti u vezi sa svim merama koje nelegalno preduzima pomoću OVK, odnosno kosovske policije koja je presvučena OVK. I koja nelegalno boravi na severu Kosova i Metohije,“ ističe Filipovska.
Ne verujem u sankcije ali…
Na pitanje da li može da se desi da EU Srbiji ipak uvede sankcije naša sagovornica kaže sledeće:
„Ne bih da verujem da bi nam uveli sankcije… Ali ne znam… Po sopstvenom iskustvu i po onome što smo videli u Savetu Evrope gde je samo 12 država bilo protiv da Priština aplicira za članstvo u ovoj instituciju ništa nije nemoguće,“ zaključuje ona.
U dokumentu EP, u prilično oštrom tonu povodom napada na tzv. kosovsku policiju 24. septembra, Beograd i Priština se pozivaju na deeskalaciju, da se utvrde sve činjenice u vezi sa događajem u Banjskoj, da se obe strane vrate dijalogu, ali se, između ostalog i traži od Evropske komisije i Evropskog saveta da preduzmu mere protiv Srbije ukoliko se utvrdi da je bila direktno umešana u ta dešavanja.