SVET

Sputnjik u Pekingu: Neverovatna pažnja posvećena Srbiji – sve je ličilo na Olimpijske igre

Uz samit G20, samit inicijative „Pojas i put“ koji se upravo održava u Pekingu, verovatno je najveći međunarodni skup ove godine, a uz samit zemalja BRIKS-a verovatno je najznačajnije političko-ekonomsko okupljanje ove godine. U Pekingu je sve posvećeno ovom skupu i sve nalikuje otvaranju Olimpijskih igara.
Sputnik
To je utisak saradnika Sputnjika Dušana Prorokovića, koji je na samit pozvan da kao nezavisan ekspert učestvuje na nekoliko naučnih skupova. Prenosimo njegove impresije iz Pekinga:
Šest skupova koji se paralelno održavaju, na svakom od njih više od po sto pedeset učesnika iz inostranstva i još toliko iz Kine, rečito govori o grandioznosti skupa koji je posvećen desetogodišnjici inicijative „Pojas i put“.
Sa jedne od sesija samita Pojas i put
Svetski lideri i predstavnici 130 država okupili su se u Pekingu na proslavi desetogodišnjice ove inicijative, u kojoj je do sada učestvovalo 150 zemalja koje čine tri četvrtine svetske populacije. Kao ciljevi inicijative istaknuti su povezivanje tri kontinenta – Azije, Afrike i Evrope, i olakšavanje trgovinske razmene koji su zasnovani na odnosima ekonomske saradnje, obostrane koristi i jednakosti.

U Pekingu se otvaraju mnoga vrata

Velika je sličnost ovog samita sa, na primer, zasedanjem Generalne skupštine UN. Si Đinping je predložio agendu od osam tačaka, kako da se dalje realizuje „Pojas i put“, ali ovde se više insistira i više se govori o međuljudskom povezivanju i međuljudskoj saradnji u narednom periodu, što bi trebalo da obuhvati i naučnu, kulturnu i političku saradnju.
Ako je prvih deset godina bilo posvećeno razvoju infrastrukture, drugih deset godina će, izgleda biti posvećeno međuljudskoj saradnji, boljem upoznavanju Kine sa svetom i sveta sa Kinom. Mnoga vrata u narednim godinama biće otvorena, kako za Srbiju, tako i za ostale države.

Srbija u centru pažnje

Inače, što se Srbije tiče, našoj državi je posvećena neverovatna pažnja. To je delom zato što je predsednik Srbije jedan od dvadeset i šest šefova država i vlada koji su se pojavili na skupu, ali delom i zbog toga što skup jednim delom finansira i Hestil, kompanija koja je vlasnik Železare Smederevo, a primer Smedereva ovde se često ističe kao uspešan i kao jedan od oblika saradnje koji se može primenjivati i u nekim drugim zemljama.
Ipak, što se političkog dela tiče, utisak je da su kineski domaćini očekivali da se na ceremoniji otvaranja pojavi više šefova država i vlada. Izgleda da američki pritisak i događaji u međunarodnim odnosima pomalo kvare kinesku računicu vezanu za inicijativu.
Naravno, niko od domaćina ni na koji način neće izraziti razočarenje zbog toga, ali opšti utisak je da su očekivali da veći broj državnika poseti Peking.
Koja sve vrata otvaraju Srbiji novi sporazumi sa Kinom pogledajte u emisiji "Svet sa Sputnjikom":
SRBIJA
Si Đinping: Srbija je čelični prijatelj, podržavamo suverenitet i teritorijalni integritet
Komentar