Kako je navedeno, koordinisanim naporima sa Evropskom unijom, Srbija je uvela vize za državljane Burundija, Tunisa, Gvineje Bisao, Indije, Bolivije i Kube.
Međutim, iz Evropske komisije ističu da je potrebno uvesti vize za državljane još 16 zemalja, među kojima su, između ostalih, Rusija, Kina, Turska, Belorusija i Azerbejdžan.
U izveštaju je ocenjeno da se Srbija pozitivno angažovala na sprovođenju Akcionog plana Evropske unije za Zapadni Balkan i doprinela upravljanju migracionim tokovima ka EU.
EK je navela da je Srbija u avgustu 2022. godine usvojila novu strategiju integrisanog upravljanja granicom za period 2022-2027 i akcioni plan za period 2022-2024, kao i da jačanje kontrole na granicama i povećanje napora na otkrivanju i sprečavanju krijumčarenja izbeglica i migranata, treba da ostane prioritet.
"Srbija je 2022. godine preduzela niz mera za pooštravanje uslova za dobijanje vize i ulazak u zemlju", navodi se u izveštaju.
Ističe se da je Srbija nastavila dobru saradnju sa Evropolom, kao i da je nastavljena dobra saradnja sa Evrodžast-om u vezi sa krivičnim pitanjima, posebno preko srpskog tužioca za vezu.
Pored usklađivanja sa viznom politikom EU, Evropska komisija od Srbije očekuje da brzo finalizuje pregovore o novom Sporazumu o statusu Fronteksa sa Evropskom unijom, kao i da u potpunosti primeni klauzulu koja se odnosi na državljane trećih zemalja iz sporazuma o readmisiji između EU i Srbije, preneo je Tanjug.