EKONOMIJA

Ministarka energetike sa rukovodstvom NIS-a o sigurnom snabdevanju naftom

Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović razgovarala je danas sa rukovodstvom Naftne industrije Srbije o sigurnosti snabdevanja tržišta naftom i naftnim derivatima, kao i planovima za dekarbonizaciju naftnog sektora u Srbiji.
Sputnik
Na sastanku je istaknuto da će NIS nastaviti sa pažljivim praćenjem situacije i pružanjem doprinosa u očuvanju sigurnosti i stabilnosti snabdevanja, saopštilo je Ministarstvo rudarstva i energetike.
"Uložili smo zajedničke napore kako bismo smanjili inflatorne pritiske tako da očekujemo da se cena dizela neće povećavati u narednom periodu", rekla je Đedovićeva.
Ona je rekla da Vlada i resorno ministarstvo aktivno rade na dekarbonizaciji energetskog sektora u Srbiji koja podrazumeva i transformaciju naftnog sektora.
"Naftna industrija značajno doprinosi emitovanju gasova sa efektom staklene bašte u sektoru saobraćaja. Potrebno je da NIS planira sprovođenje mera i mehanizama i primenu zelenih projekata u naftnim procesima, kako bi se smanjile emisije štetnih gasova, ali i usaglašenost sa direktivama Evropske unije u ovoj oblasti", rekla je ona.
Na sastanku je istaknuto da će NIS nastaviti sa pažljivim praćenjem situacije i pružanjem doprinosa u očuvanju sigurnosti i stabilnosti snabdevanja.
Zaključeno je da je snabdevanje tržišta gorivom stabilno i da je važno da rezerve nafte i naftnih derivata budu na najvećem nivou u čemu veliki doprinos pruža kompanija NIS.
Generalni direktor Naftne industrije Srbije Kiril Tjurdenjev rekao je da je veoma važno što kompanija NIS ima aktivan dijalog sa Vladom Srbije i Ministarstvom rudarstva i energetike kako bi se obezbedila sigurnost snabdevanja tržišta naftom i naftnim derivatima.
On je dodao da će kompanija nastaviti sa investicijama u projekte koji unapređuju kvalitet životne sredine.
Na sastanku je razgovarano i o predstojećem remontu rafinerije u Pančevu koji se očekuje početkom naredne godine i koji treba da doprinese dodatnoj stabilnosti u proizvodnji naftnih derivata.
Komentar