U manevrima NATO-a koji se održavaju svake godine i traju oko nedelju dana, učestvuje i ratna avijacija i letelice koji mogu da nose nuklearne bojeve glave, ali ne nose aktivne atomske bombe, prenosi AP.
"Ovo je rutinska obuka koja se održava svakog oktobra. Ove godine vežba će se odvijati u Italiji, Hrvatskoj i na području Sredozemnog mora", rekao je Stoltenberg.
Dodao je da će vežba pomoći da se osigura kredibilitet, efikasnost i bezbednost kapaciteta NATO za nuklearno odvraćanje "uz jasnu poruku da će alijansa štititi i braniti sve saveznike".
Stoltenberg je rekao da je rat Rusije protiv Ukrajine podsetnik na važnu ulogu koju nuklearni arsenal severnoatlantske alijanse igra u odvraćanju agresije.
Sporazum o sveobuhvatnoj zabrani nuklearnih proba, usvojen 1996. godine i poznat kao CTBT, zabranjuje sve nuklearne probe bilo gde u svetu, iako nikada nije u potpunosti stupio na snagu.
Potpisali su ga i ruski i američki predsednici, ali ga Sjedinjene Američke Države nikada nisu ratifikovale.
Zamenik ministra spoljnih poslova Sergej Rjabkov rekao je u utorak novinarima da će Rusija u slučaju američke nuklearne probe "biti primorani da učini to isto".
Stoltenberg je u sredu ocenio da ta izjava odražava nedostatak poštovanja Rusije i kontinuirano nepoštovanje njenih međunarodnih obaveza.
"To je nepromišljeno i ugrožava globalne norme protiv nuklearnih testiranja", ocenio je Stoltenberg i potvrdio da saveznici iz NATO ne planiraju da ponovo počnu testiranja.