„Istaknuto je da je neophodan momentalni prekid vatre sa obe strane i obnavljanje pregovaračkog procesa“, navodi se u saopštenju ruske strane.
Putin i Erdogan takođe su izrazili spremnost da aktivno doprinesu rešavanju sukoba.
Lideri su istakli da je dugoročno mirno rešenje bliskoistočne krize moguće isključivo na osnovu formule „dve države” koju je odobrio Savet bezbednosti UN, a koja predviđa stvaranje nezavisne palestinske države u okviru granica od 1967. sa prestonicom u Istočnom Jerusalimu.
Predsednici su takođe razmotrili određena pitanja u okviru rusko-turske saradnje u različitim oblastima.
Prethodno se oglasio kabinet turskog predsednika, istakavši da su lideri razgovarali o merama za sprečavanje rasta tenzija između Izraela i Palestine.
Erdogan je rekao Putinu da „gađanje civilnih naselja izaziva zabrinutost, te da Ankara ne pozdravlja takve inicijative“.
„Predsednik Erdogan takođe je rekao da će Turska nastaviti da ulaže sve napore kako bi se obezbedio mir u regionu“, dodaje turska strana.
Kako se ističe, lideri su ocenili inicijative koje je neophodno preduzeti kako bi se zadovoljile humanitarne potrebe u regionu sukoba.
Kontakti Putina i Erdogana biće nastavljeni.
Prethodno, vojno krilo palestinskog pokreta Hamas u subotu je objavilo operaciju „Potop el Akse“ protiv Izraela. Izraelska vojska nakon toga je saopštila o pokretanju operacije „Gvozdeni mačevi“ protiv Hamasa u Pojasu Gaze. Izraelski premijer Benjamin Netanijahu, u obraćanju naciji, rekao je da se zemlja nalazi u ratnom stanju i dodao da je naredio mobilizaciju rezervi. Izraelska vojska čisti naseljena područja.
Podsetimo, palestinsko-izraelski konflikt, u čijoj su osnovi teritorijalni interesi strana, decenijama predstavlja žarište u regionu.
Odlukom Ujedinjenih nacija, uz aktivnu ulogu SSSR, 1947. godine određeno je da budu formirane dve države - Izrael i Palestina - ali je osnovana samo izraelska država.
Zašto je Bliski istok opet zahvatio haos i kakve će biti njegove globalne posledice u novoj emisiji "Svet sa Sputnjikom":