MOJA PRIČA

Podvig u Kosovskoj Mitrovici: Iz ambijenta neizvesnosti i straha do svetskih visina

I pored rada u uslovima neizvesnosti i straha, Univerzitet u Kosovskoj Mitrovici prati savremene tokove u nauci. Dokaz je i priznanje jednom od predavača, Branko Drljača, prodekan Prirodno – matematičkog fakulteta imenovan je za urednika čuvenog međunarodnog naučnog časopisa Polimers. To je samo deo mog posla, kaže skromni profesor fizike za Sputnjik.
Sputnik
Naučnom javnosti u Srbiji prostrujala je vest da su profesori Instituta za fiziku Prirodno-matematičkog fakulteta u Kragujevcu, prof. dr Svetislav Savović i prof. dr Milan Kovačević imenovani za urednike specijalnog broja visoko rangiranog časopisa Polimers. Ovo priznanje u oblasti nauke dobio je i njihov nekadašnji student Branko Drljača.
Ovaj doktor nauka već petnaest godina radi kao predavač u Kosovskoj Mitrovici, na Prirodno - matematičkom fakultetu. U razgovoru za Sputnjik objašnjava da je imenovanje na mesto urednika u ovako značajnom naučnom izdanju samo deo posla, u koji ga je uvela ljubav prema matematici, ali pre svega prema fizici.
„Ako bi smo pokušali nekako da rangiramo ovaj časopis, rekao bih da je to Liga Evrope, da možda nije Liga šampiona, ali svakako je među bolje rangiranim časopisima prema kriterijumima po kojim mi rangiramo časopise. To je sastavni deo našeg posla, da budemo recenzenti časopisa, da pomažemo kolegama kod recenzija knjiga. I druge kolege su jednako učestvovale. Svakako, prepoznati su naši rezultati, uočeno da bi smo mi to mogli da uradimo korektno i uspešno“, kaže Drljača.

Ponosniji na časopis iz Mitrovice

Odmah dodaje da je zapravo mnogo ponosniji na ponovno pokretanje i uređivanje jednog drugog, domaćeg časopisa, „Bulletin of Natural Science Research“, koga izdaje Univerzitet u Prištini sa trenutnim sedištem u Kosovskoj Mitrovici. Objavljuje radove iz svih polja koja se izučavaju na fakultetu, fizike, hemije, biologije, geografije, matematike i informatike. Bio je njegov glavni i urednik za fiziku.
Kazahstan - Univerzitet u Kosovskoj Mitrovici sarađuje i sa Moskovskom državnom medicinskom akademijom, sa Tjumenskim univerzitetom, ali i sa PMF-om u Litvaniji
„Radimo na tome da promovišemo časopis koji nastaje na Kosovu i Metohiji, koji je međunarodni, izlazi na engleskom jeziku, uređivački odbor i urednici su renomirani naučnici, pre svega iz zemlje. Jako smo ponosni na njega, jer smo mi mali fakultet, a imamo časopis koji kontinuirano izlazi, koji pomaže, pre svega naučnoj zajednici u Srbiji, a nama daje preko potrebno iskustvo za rad u većim izdavačkim kućama i saradnju sa većim institucijama u zemlji i inostranstvu“, objašnjava.

Studenti na Kosovu su naša deca

Profesor Drljača dodaje da studenti na njegov fakultet uglavnom dolaze sa prostora Kosova i Metohije, ali ih ima i iz centralne Srbije, odnos je 60 naprema 40 odsto. Najmanje je , kaže, studenata fizike, ali dodaje da ta fundamentalna nauka, nažalost u poslednje vreme generalno nema poziciju koju bi trebalo da ima, iz puno razloga.

„Trudimo se da toj deci, studentima, mi ih tako i gledamo, kao decu, pružimo maksimum u datom trenutku. Radi se u malim grupama, tako da imaju odnos koji mislim da teško gde mogu da dobiju. Uvek smo im na raspolaganju, tu smo, ne samo za probleme koji ih muče, koji su vezani za nastavu i nauku, fiziku, već smo tu i da im se nađemo u životnim situacijama, s obzirom da svi znamo kakav je život na Kosovu i Metohiji“, ističe profesor Drljača.

Dođite u Mitrovicu da studirate

Dodaje da je fakultet poslednjih nekoliko godina posebno radio na nabavci nove opreme i uređenju kabineta, potrudili su se da studentima maksimalno približe ovu nauku kroz laboratorijski rad.
„Prve dve godine imaju potpuno opremljenu laboratoriju za sticanje znanja iz fundamentalnih grana fizike. Pored toga, u Kosovskoj Mitrovici postoji studentski centar sa pet domova koji su jako dobro opremljeni i jako visok procenat studenata dobija dom, tako da bih pozvao mlade, ako vole fiziku, ako su u mogućnosti da nas posete, da popričamo, pa će se možda i odlučiti da dođu kod nas. Pozivam ih da dođu i vide šta imamo da im ponudimo“.
U poseti jednom od studenata koji je danas i sam profesor

Temelj iz Kragujevca

Naš sagovornik, koji je rođen u Kragujevcu, ponosan je i na činjenicu da će uređivački posao u visoko rangiranom međunarodnom časopisu deliti sa profesorima Svetislavom Savovićem, koji mu je bio mentor i profesorom Milanom Kovačevićem, dekanom PMF-a u Kragujevcu, koji mu je takođe predavao.
Podseća da je prošle godine Kragujevački univerzitet, pre svega zahvaljujući PMF-u, bio naš najbolje rangirani univerzitet, iako Beograd, s obzirom da je naš najveći naučni centar, u koga je ranije i najviše ulagano, i dalje privlači najviše pažnje.
„To sa druge strane ne znači da u manjim centrima, kao što je Kosovska Mitrovica, ne pratimo tokove koji se dešavaju u nauci u svetu i da ne radimo na tome. Trudimo se, iako uslovi koje imamo nisu uporedivi sa onima koje imaju drugi univerziteti. Trudimo se i radimo, pratimo savremene tokove, gledamo da uspostavimo komunikaciju sa univerzitetima u Srbiji, da budemo prepoznatljivi, pre svega ljudi koji rade kod nas na fakultetu, kako bi otvorili put ka opremljenijim laboratorijama i saradnji koja može da bude domaća, ali i inostrana, pošto nauka nema granice“.

U Srbiji mi je potaman

Ipak, preko granice, nauka se i dalje mnogo više ceni nego kod nas, pa smo profesora Drljaču pitali da li je imao ponude da radi na nekom od stranih univerziteta. Kaže da o ponudama i ne razmišlja.
Život u Srbiji mi je potaman. Naravno, nije sve, kao što nigde nije, ali generalno, dugoročno nisam razmišljao da se preselim i radim u inostranstvu. Kratkoročno da, posete drugim univerzitetima su svakako nešto što svaki naučnik i akademski radnik mora da ima, da bi proširio svoja znanja i kontakte“, kaže profesor Drljača i još jednom poziva mlade koji vole fiziku da dođi i vide šta njegov fakultet na Kosovu i Metohiji može da im ponudi.
Prijem kod prorektora Univerziteta u Almatiju u Kazahstanu, sa kojim Univerzitet iz Kosovske Mitrovice ima ugovor o saradnji
Komentar