SPORT

Haos posle hapšenja srpskog fudbalera – Holanđani optužuju, Poljaci grme: „Nikad viđena agresija“

Radovan Pankov, nekadašnji fudbaler Crvene zvezde, i sadašnji član poljske Legije, uhapšen je u holandskom Alkmaru zajedno sa jednim saigračem posle utakmice Lige Evrope protiv domaćeg AZ. Poljska javnost grmi, a Holanđani se brane tvrdnjom da su fudbaleri napali policajce.
Sputnik
Haos u Alkmaru je započet još pre utakmice, policija nije uspevala da se izbori sa grupom navijača Legije, tvrdi se da su pojedini ušli na meč i bez karte, problem je bio zbog sistema zamene elektronskih za papirne, pominje se i probijanje kapije, govori se i o pokušaju policije da ukrade zastavu navijačima, a tek posle utakmice je nastao pravi haos.
SPORT
Skandal u Holandiji – policija privela srpskog fudbalera /video/
Pankov i kapiten ekipe Žozue su uhapšeni i prebačeni u policijsku stanicu gde su proveli noć, nisu se vratili sa delegacijom u Varšavu, a sa njima su ostali jedan predstavnik i jedan pravni zastupnik kluba.
Zasad nije jasno po kom osnovu su Pankov i Žozue uhapšeni, holandski mediji spekulišu da su oni napali jednog policajca, ali je su stvari komplikovanije nego što su predstavljene u tim izveštajima.
Poljski mediji navode da je policija blokirala izlaz fudbalerima i članovima delegacije Legije sa stadiona, a to je potvrđeno i iz kluba.
„Sat posle utakmice smo bili spremni da izađemo sa stadiona. U jednom momentu organi reda su blokirali vrata za izlaz, a jedan deo tima je već bio u autobusu. Uprkos brojnim zahtevima, vrata su ostala blokirana“, naveo je portparol Legije Bartoš Zasuavski.
Prema njegovim rečima, usledila je nervozna reakcija policije, navodno zbog toga što su na drugoj strani stadiona počeli da izlaze navijači Legije pa je doneta odluka da ceo stadion bude blokiran.
„Policajci su počeli da tuku fudbalere, stručni štab, predsednika kluba koji je snimio ceo incident. Izbijen mu je telefon iz ruke, on je odgurnut dalje. Neki od članova su udarani pedrecima“, istakao je Zasuavski.
Kako su preneli mediji, napadnut je i trener, a njemu su u zaštitu uskočili Pankov i kapiten Žosue, navodno tom prilikom nanete su povrede jednom policajcu, a sve se završilo tako što su dvojici igrača stavljene lisice na ruke i odvedeni su u policijski automobil.
Iz holandskog Telegrafa se navodi da su fudbaleri zahtevali od policajca da otvori kapiju, on je odgovorio da nema dozvolu to da uradi posle čega je navodno jedan od igrača šutnuo policajca, potom je razvaljena kapija i oni su otišli u autobus.

„Igrači su branili trener Runjajića, on je pokušao da napravi prolaz igračima do autobusa, jedan od policajaca ga je gurnuo, igrači su pohrlili da ga odbrane i niko nije zadao udarac“, negira tvrdnje o udaranju policajca poljski list Preglad Sportovi.

Prethodno je policija zahtevala da dvojica fudbalera napuste autobus u koji su uspeli da uđu tokom haosa, pod pretnjom da će celo vozilo biti ispražnjeno i da će svi biti uhapšeni.
Skandal je dosegao i dalje nivoe, Ministarstvo spoljnih poslova Poljske je zatražilo hitan odgovor iz Holandije na dešavanja, navedeno je da policija Holandije ne želi da razgovara sa Poljacima, već sa predstavnicima Srbije i Portugalije, čiji su državljani uhapšeni fudbaleri, a evroposlanik iz Poljske Patrik Jaki je naveo da će o tome govoriti na narednoj sednici Evropskog parlamenta.
Novinar Robert Buonski je naveo da je Legija angažovala advokate iz Holandije i veruje da su polovične šanse da se uhapšeni fudbaleri danas vrate u Varšavu, ali je istakao i da je krivica za sve na organizatoru.
„UEFA je obaveštena o svemu, Alkmar nije mogao da organizuje utakmicu na pravi način. Na tribinama nije bilo problema, probleme su stvarali redari i policajci. Užasno agresivno su se ponašali prema igračima Legije. Ovo nema veze sa sportom. Nikada nisam video ovakav nivo agresije“, istakao je Buonski.
Legija je zakazala konferenciju za medije u 14.00 kada bi trebalo da se dobiju šire informacije o celom događaju, zasad je poznato da su Pankov i Žozue proveli noć u pritvoru, a kako je prema holandskom zakonu moguće da taj period traje devet sati, bez računanja noći, ukoliko advokati ne urade svoje, oni će bar do večeras ostati iza rešetaka.
Komentar