Dodik je tokom sastanka ponovio jasan stav da Srpska odbacuje svaku vrstu delovanja Kristijana Šmita kao visokog predstavnika jer ga Savet bezbednosti UN nije potvrdio kako je to predviđeno Dejtonskim sporazumom i da Šmit, predstavljajući se lažno, pravi štetu i ugrožava suverenitet BiH.
Kada je reč o obustavi finansiranja četiri infrastrukturna projekta u Srpskoj od strane Vlade Nemačke, Dodik je rekao da je reč o političkim i ekonomskim pritiscima na Republiku Srpsku, ali da Srpska ima alternativu za finansiranje istih.
Dodik je upoznao specijalnog izaslanika Vlade Nemačke o pokušaju otimanja imovine Republici Srpskoj, te ponovio da je to pitanje rešeno Dejtonskim sporazumom i da imovina pripada entitetima.
Takođe, Dodik je rekao specijalnom izaslaniku Vlade Nemačke da Srpska, uprkos brojnim pritiscima i opstrukcijama za njen napredak, ima pozitivne makroekonomske pokazatelje, stabilna je, snažna i sposobna da odbrani svaki svoj interes i da njeni organi i institucije funkcionišu bez problema.
Teme razgovora bile su i Berlinski proces i BiH integracije u Evropsku uniju, na čijem putu Srpska ostaje privržena i želi da bude vidljiva.
Današnjem sastanku prisustvovali su i predsednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić i ministar za naučno-tehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo Republike Srpske Željko Budimir, prenosi RTRS.
„Odlučno podržavamo Kristijana Šmita“
Posle razgovora sa predsednikom Srpske, Zaracin je objavio saopštenje u kom se navodi da Berlin odlučno podržava Kristijana Šmita i da je to još jednom danas u Banjaluci predočio Miloradu Dodiku.
„Govorili smo o nastavku procesa regionalne ekonomske integracije Zapadnog Balkana u okviru Berlinskog procesa. Od ključnog značaja za to su ratifikacija trećeg sporazuma o mobilnosti do koje još uvek nije došlo, kao i pridruživanje Bosne i Hercegovine Regionalnoj deklaraciji o energetskoj bezbednosti“, saopštio je Zaracin.
Naveo je da je Dodiku još jednom pojasnio razloge za sukcesivno i ugovorno okončanje četiri velika projekta u Republici Srpskoj koje finansira Nemačka.
„Pri tome smo se vodili sa dva različita aspekta“, naveo je. Kao prvo, što se tiče političke krize koju su izazvali zvaničnici u Republici Srpskoj, vlada Nemačke, nažalost, nije imala političkog prostora, naveo je nemački specijalni predstavnik.
„Vođenje secesionističke politike, napadi na državne institucije Bosne i Hercegovine, na medije i na civilno društvo imaju posledice. Zato smo doneli odluku da okončamo četiri važna infrastrukturna projekta vrednosti od 105 miliona evra, među kojima je, između ostalih, i prečišćavanje otpadnih voda u Gradišci. Kao drugo, Nemačka ostaje čvrsto uz sve ljude u Bosni i Hercegovini. S obzirom na trenutnu političku krizu posebno nam je stalo do ljudi u Republici Srpskoj. Zato će Nemačka u punom obimu i bez ograničenja, nastaviti implementaciju svih drugih projekata, kao što su saradnja sa civilnim društvom, projekti iz oblasti socijalnog zbrinjavanja ili humanitarna pomoć, ako za to bude potrebe“, naveo je Zaracin.
Poručio je da je ključ za nastavak saradnje i u drugim oblastima u rukama Dodika. Naveo je da Vlada Nemačke i on žele da BiH postane članica EU, dodajući da je za to „potrebna drugačija politika“.