Čak je puštao hormone koji su u laboratoriju test na trudnoću učinili pozitivnim.
Cilj ovog istraživanja je da se pruži etički način razumevanja najranijih trenutaka naših života.
Prve nedeljenakon što spermatozoid oplodi jajnu ćeliju razdoblje je dramatične promene - od nakupine nejasnih ćelija do nečega što na kraju postaje prepoznatljivo na snimcima bebe.
Ovo ključno vreme glavni je izvor pobačaja i urođenih mana, ali se slabo razume. To je crna kutija i nije kliše - naše je znanje vrlo ograničeno, rekao je profesor Džejkob Hana s Instituta za nauku Vajcman.
Naučnici se nadaju se da bi modeli embriona mogli da pomognu da se sazna kako nastaju različite vrste ćelija, da svedoče o najranijim koracima u nastajanju telesnih organa i da razumeju nasledne ili genetske bolesti.
Ova studija već pokazuje da se drugi delovi embriona neće formirati ako rane ćelijeplacente ne mogu da ga okruže.
Čak se govori o poboljšanju stope uspešnosti in vitro oplodnje tako što će se razumeti zašto neki embrioni ne uspevaju ili korišćenjem modela za testiranje jesu li lekovi sigurni tokom trudnoće.
Neetično, nezakonito i nemoguće
Tokom studije prvi put je postignuta verna konstrukcija kompletne strukture ljudskog embriona iz matičnih stanica u laboratoriji, čime su otvorena vrata za istraživanje događaja koji su doveli do formiranja plana ljudskog tela, rekao je.
Međutim, naučnici naglašavaju da bi bilo neetično, nezakonito i zapravo nemoguće postići trudnoću korišćenjem ovih modela embriona, prenosi portal Zimo.