Centar za virusologiju Instituta za javno zdravlje Vojvodine je identifikovao prisustvo ove varijante korone analizom genoma virusa SARS-CoV-2 metodom sekvencioniranja nove generacije, iz uzorka biološkog materijala obezbeđenog 30.08.2023. godine, u okviru rutinskog nadzora nad kovidom, navodi se u saopštenju Instituta za javno zdravlje Vojvodine.
Svetska zdravstvena organizacija (SZO) ranije je kazala da EG.5 podvarijanta ne predstavlja veliku opasnost po javno zdravlje i da nema dokaza da izaziva teže oblike bolesti u poređenju sa drugim sojevima koji cirkulišu u ovom trenutku.
Značaj porast zaraženih, simptomi slični gripu
Broj slučajeva povezanih sa Erisom je pokazao značajan porast širom sveta poslednjih nedelja, a SZO ju je kategorisala kao "varijantu koja zahteva pažnju". Eris je prvi put registrovan u februaru 2023. godine.
Slično kao i kod ostalih omikronskih varijanti, simptomi bolesti se mogu okarakterisati simptomima sličnim gripu (povišena temperatura, glavobolja, curenje iz nosa, bol u grlu, mišićima i zglobovima, slabost).
Stručnjaci navode da nema dokaza da podvarijanta EG.5 izaziva simptome koji su drugačiji u odnosu na one koji su već poznati. Simptomi kovida uključuju: temperaturu, kašalj koji ne prestaje, promene čula ukusa i mirisa, umor, curenje iz nosa, bol u grlu.