Kada je put konačno otvoren, duga kolona vozila krenula je da vijuga kroz pustinju. Kolone su se formirale u 10 širokih traka, a najbliži izlaz do auto-puta bio je udaljen osam kilometara zemljanim putem, pa je za prelazak tog puta bilo potrebno oko pet i po sati, piše Rojters.
Festival je smešten na suvom jezerskom dnu praistorijskog jezera Lahontan u pustinji Blek Rok koje je udaljeno oko 25 kilometara od najbližeg grada. Posle neočekivanih padavina 70.000 ljudi dobilo je naredbu da ostanu na mestu i da čuvaju hranu i vodu dok se tlo ne osuši dovoljno da bi izlazak bio bezbedan za putovanje.
Neki su se ipak oglušili na preporuke i krenuli su da odlaze kad je pao mrak zbog čega su brojni kamperi ostajali zaglavljeni u tom improvizovanom gradiću koji niče samo za potrebe festivala. Pustinjski put prema auto-putu očevici su opisali kao groblje nasukanih automobila. Ranije u ponedeljak otvoren je i privremeni aerodrom za potrebe festivala.
Trooki dinosaurski gambori
Obilna kiša koja je lila po brojnim posetiocima festivala iz sna je probudila i stotine trookih „dinosaurskih gambora“. Mala stvorenja, poznatija kao vilinski gambori, godinama su bila zarobljena u zemlji sve dok se zbog kišne oluje nisu stvorili optimalni uslovi za njihovo izleganje, prenosi „Dejli mejl“.
Gambori su uočeni kako izlaze iz muljevitih jama dok su posetioci festivala bežali iz poplavljene pustinje. Vilinski gambori poznati su kao živi fosili jer slični oblici datiraju još iz kambrijskog razdoblja (pre više od 500 miliona godina). Pripadaju rodu Anostraca, većina njih ima 11 pari nogu, a uz dva oka imaju i jamičasti organ - tzv. treće oko koje im otkriva promene svetla da bi izbegli grabljivice.
Vilinski gambori imaju kratak životni vek - od dva do tri meseca, a njihova jaja mogu u tlu da ostanu godinama pre nego što se izlegu. Prvobitno su nastanjivali okeane, ali su ih predatori naterali u plitka slatkovodna staništa. Vrsta polaže jajašca na dno suvih bazena i ostaju neaktivna dok uslovi ne budu pogodni za izlazak - a upravo to je omogućila kišna oluja ovog vikenda.
Smrt na festivalu
U petak su zvaničnici potvrdili smrtni slučaj na festivalu, ali ubrzo su se oglasili organizatori koji navode da smrt nije bila povezana s vremenskim prilikama.
Svake godine u nevadskoj pustinji okupljaju se desetine hiljada posetilaca koji stvaraju umetnost. Preteča festivala bila su mala okupljanja na plažama San Francisca 1986. godine, a današnju varijantu posećuju brojne slavne ličnosti i takozvani influenseri. Pretposlednja noć festivala inače se obeležava spaljivanjem drvenog čoveka i vatrometom koji je ove godine pomeren dan kasnije. Za najjeftiniju kartu potrebno je izdvojiti 575 dolara.