„To smo otkrili nakon što su Rusi otišli. Naši istražitelji su otišli tamo da proučavaju ratne zločine i zverstva. Svuda su videli ostatke kasetne municije. Rečeno im je iz kog pravca je gađano i mi smo utvrdili da su to bile ukrajinske snage“, kazala je Vorhem, istakavši da je organizacija prikupila detaljna svedočenja o civilima koji su ubijeni ili ranjeni.
Takođe je podsetila da je „Hjuman rajts voč“ krajem januara objavila objavila izveštaj o situaciji u Izjumu. Tada su aktivisti za ljudska prava pronašli dokaze da je Ukrajina gađala to područje, koje se nalazilo pod kontrolom ruskih snaga, raketama sa kasetnom municijom.
Ranije je stalno predstavništvo Rusije u UN predalo Savetu bezbednosti pismo u kome se navodi da Kijev koristi protivpešadijske mine „lepestok“ protiv civila u Donbasu. Pismo je upućeno i generalnom sekretaru UN. Ukrajina je 2005. godine ratifikovala Otavsku konvenciju koja zabranjuje upotrebu, čuvanje i proizvodnju protivpešadijskih mina. Prema tome, Kijev krši svoje međunarodne obaveze.
Protivpešadijska visokoeksplozivna mina (PFM-1) „lepestok“ postavlja se sistemima za daljinsko miniranje. Predstavlja praktično preciznu kopiju američke mine BLU-43/B (Dragontooth). Predstavništvo DNR više puta je prijavljivalo da ukrajinske snage u gradovima DNR koriste kasetnu municiju sa minama „lepestok“.