„Ranije sam sebe smatrao superherojem, ali kada vidiš vojna dejstva u stvarnosti, shvataš da ti nemaš šta tamo da radiš“, priznao je francuskim novinarima ukrajinski vojni obveznik Ivan Iščenko koji je dezertirao prošle godine po cenu ogromnog mita i sramote.
On je platio 5.000 dolara mita kako bi ga vozilo vlade dovezlo do šume nedaleko od Mađarske. Uspeo je da pređe granicu kroz rupu u ogradi.
Kako piše list, usled vojnih dejstava Ukrajinci uzrasta od 18 do 60 godina nemaju pravo da napuste teritoriju zemlje bez specijalne dozvole. Dezerterima preti kazna zatvora do 12 godina, a oni koji odbiju da služe suočavaju se sa kaznom do pet godina zatvora.
Ipak, po rečima predsednika granične službe Ukrajine Andreja Demčenka, od početka sukoba zadržano je 13.600 ljudi koji su pokušali ilegalno da napuste zemlju. Pored toga, oko 6.100 je uhvaćeno sa lažnim dokumentima.
Uprkos tome što je ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski krajem avgusta zvanično govorio protiv korupcije u vojnim odsecima, što je okarakterisao kao „veleizdaju“, takvi mehanizmi u zemlji nisu novitet s obzirom da je korupcija decenijama harala Ukrajinom, ističe list.
Međutim, muškarci koji su pobegli od vojnih dejstava, u inostranstvu se suočavaju sa osudama Ukrajinki čiji se muževi bore na frontu. Oni se pravdaju da moraju da se brinu o porodici.
„Znam da bi trebalo da štitim svoju zemlju, ali istovremeno sam potreban svojoj porodici i dužan sam da se brinem o njoj“, objašnjava svoj stav 38-godišnji rezervni oficir koji se krije u Poljskoj.
Ipak, muškarac njegovih godina ne prolazi nezapaženo među milion Ukrajinaca stacioniranih u Poljskoj, jer su polovina deca, a preko tri četvrtine odraslih – žene koje su odvojene od muževa.
Istim razmišljanjima vodi se i Bogdan Marinenko, koji je dva dana pre svog 18. rođendana pobegao u Poljsku. Njegov otac se bori na frontu.
„Ako mu se nešto desi, moja majka i sestre će imati samo mene“, priznaje mladić koji sada radi na gradilištu.