„Poskupljenje struje je u pregovorima, mislimo da će biti neophodno da svakako bude pre nove godine. Nastojaćemo i ove godine da cena struje raste što je manje moguće, ali je korekcija potrebna zarad dugoročne stabilnosti našeg energetskog sistema“, rekla je Dubravka Đedović za Tanjug.
Istakla je da je Srbija, što se tiče energenata, spremna i za ovu zimu i da ima dovoljno rezervi i ako bi došlo do nečeg nepredviđenog, kako bi građani i privreda mogli da se osećaju sigurno.
Đedovićeva je navela da su cene struje i gasa bile na niskom novu decenijama i da je to neodrživo u toliko dugom roku.
„Cilj - najniža ili među najnižim cenama struje i gasa u regionu“
Đedovićeva je istakla da je cilj da Srbija ima najnižu ili među najnižim cenama struje i gasa u regionu.
„To smo uspeli da uradimo prošle godine kada su cene rasle i preko 100 odsto, 120 i 130 odsto kao u Severnoj Makedoniji i Rumuniji“, dodala je ona.
Navela je da je država mnogo pomogla energetskim preduzećima prošle godine i da nastavlja da prati situaciju.
„Zbog određenih obaveza koje smo preuzeli u aranžmanu sa MMF-om, moraćemo da pratimo i cene struje i gasa i da ih stabilizujemo, da ne ugrozimo ni privredu ni građane, da omogućimo energetskom sektoru i kompanijama da budu stabilne, da sprovedemo preko potrebne investicije u energetskom sektoru koje se procenjuju na 15 milijardi evra u narednih 10 do 12 godina“, rekla je Đedovićeva.
Što se tiče gasa, ona je navela da imamo 645 miliona kubnih metara gasa, što u Srbiji u skladištima što u Mađarskoj. To je, kako je ukazala, dovoljno, ako se gleda prosečnu potrošnju, za 40 do 50 dana, ako bi došlo do poremećaja na tržištu.
Dobra situacija je, kako kaže, i kada je ugalj u pitanju, jer na deponijama imamo 1.900.000 tona, što je dovoljno za 20 dana proizvodnje električne energije i da sve stane i da bude kolaps, a što se ne očekuje.
Prema njenim rečima, i kada je reč o nafti i naftnim derivatima ukupne rezerve su na 91 odsto prosečne potrošnje.