Glavni odbor PES odlučio je u subotu kasno uveče da se formira nova vlada Crne Gore, kako je kazao mandatar Milojko Spajić — bez saveza Za budućnost Crne Gore.
Spajić je rekao da očekuje podršku 44 poslanika, ali valja napomenuti da je na Glavnom odboru 45 članova dalo podršku Spajiću, pet bilo protiv i dvoje bilo uzdržano. Tokom prethodnog dana i Alternativa Crne Gore je saopštila da ne podržava ovakav način formiranja 44 crnogorske vlade.
„Alternativa CG i ja lično smo protiv ovakvog načina formiranja nove vlade, jer ne može značajan činilac te nove vlade biti Bošnjačka stranka koja je participirala u vlasti sa DPS prethodnih decenija. Oni su bili u vlasti i pored optužbi kako je prethodna vlast u Crnoj Gori sprovela deportaciju Bošnjaka devedestih godina prošlog vijeka, i pored optužbi za korupciju koje ovih dana pune naslovnice medija, jer je državno tužilaštvo pokrenulo postupak protiv predsjednika BS. Mislim da nije u redu da takva partija, koja je bila u bivšoj vlasti, i predstavljala sve ono protiv čeka smo se borili, bude značajan činilac u novoj vladi Crne Gore“.
Bošnjačka stranka je, podsjeća naš sagovornik, glasala i za sporni Zakon o slobodi vjeroispovijesti koji je zamalo gurnuo Crnu Goru u građanski rat.
„To je možda i ključni razlog, jer znamo da su vjerske slobode zagarantovane, čak su se i velike sile u Drugom svjetskom ratu složile oko toga. Dakle, ne možemo očekivati da se reformiše Crna Gora, ako je u njenoj vlasti partija koje je glasala da se ruše osnovna ljudska i civilizacijska prava. Iz toga razloga Alterativa CG je izdala saopštenje u kome se ističe zašto smo protiv formiranja vlasti na ovakav način“, poručuje Pejak.
Naš sagovornik za Sputnjik ističe da je juče imao i razgovor sa mandatarom Spajićem, u kome su pokušali da nađu rješenje i zajednički jezik, međutim, u ovom momentu ACG ne može podržati formiranja vlade.
„Spajić nije uspio da me ubijedi svojom argumentacijom. Jedan od razloga zašto nijesmo podržali ovakav način formiranja vlasti je što će vladu u Skupštini podržati svega 41 ili 42 poslanika, dakle, nema šire podrške za značajne reformske izmjene i u sudstvu, tužilaštvu, u oblasti prava, usvajanje svih poglavlja da bi Crna Gora brže išla ka EU i u ostale integracije. Zbog toga smo ovog puta uskratili podršku za formiranje vlade koja se pokušava formirati na ovakav način”, ističe sagovornik Sputnjika.
Pejak kaže da se, u ovom odnosu političkih snaga, plaši da bi Spajić mogao da traži i podršku SD, što je za Alternativu potpuno neprihvatljivo, jer je i ta stranka bila vjerni sastojak Đukanovićeve vlasti.
„Bojimo se da će oni koji su pobijedili 30. avgusta 2020. i kasnije na svim izborima, i koji su se borili za reforme i suprotstavljali bivšem režimu, opet ostati po strani. Ne treba zaboraviti da je Bošnjačka stranka po dubini zapošljavala nestručne i neobrazovane kadrove, isključivo po partijskoj pripadnosti, što je u suprotnosti sa postulatima PES, mi smo zato i podržali PES, a sada BS koja je bila lider u takvoj vrsti zapošljavanja, biće i značajan dio buduće vlade i može slobodno da nastavi sa takvim ponašanjem. BS postaje kontrolni dio paketa te vlade, i niko im ne može zabraniti da zapošljavaju i dalje po dubini, jer će odmah zaprijetiti da će srušiti vladu”, kaže naš sagovornik.
Pejak podsjeća da je Alternativa protiv lidera BS Ibrahimovića i članova njegove partije podnijela više krivičnih prijava.
„Ako bismo podržali takvu vladu, značilo bi da odustajemo od svojih principa i da ljude aboliramo od zakona. Jer, svaki čovjek i osoba koja je kriva mora da odgovara pred zakonom, ne možemo dati imunitet osobi koja je pod sumnjom da ima krivičnu odgovornost za ono što se događalo prethodnih trideset godina”, poručuje Pejak.