„Sve paralele ( između sukoba u Južnoj Osetiji i Ukrajini) su uslovne, uvek možete pokušati da ih napravite, vidite šta je slično, a šta različito. Očigledno je da su to karike istog lanca, u to nema sumnje“, rekao je on.
Prema rečima Medvedeva, situacija oko Južne Osetije bila je probni balon.
„Oni su tada pokušali da naprave model koji bi uticao na situaciju u blizini granica Rusije. Pokušali su da nas izoluju, stvore rusofobsku enklavu. Test je bio neuspešan. Mi smo se dovoljno brzo izborili sa njima i pokazali da je istina na našoj strani“, rekao je on.
Istovremeno, zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije je istakao da postoji niz razlika između sukoba u Gruziji i Ukrajini.
„Gruzija je mala zemlja, njihove oružane snage su male. Iako su se njima bavili Amerikanci, razlika je bila ogromna. Što se tiče Ukrajine, to je sasvim druga situacija, uprkos tome što su Amerikanci, kao naši glavni geopolitički protivnici, već bili poučeni iskustvom Gruzije, izgradili liniju napada u raznim pravcima: od ekonomskih sankcija do direktnih isporuka ofanzivnog oružja“, rekao je Medvedev.
Istovremeno, on je istakao da je iskustvo sukoba u Gruziji korisno i tokom specijalne vojne operacije.
„Naravno da je dobro došlo. Da se razumemo, taj kratki sukob pokazao je ne samo naše mogućnosti, već i naše slabosti. U to vreme, kao vrhovni komandant, doneo sam niz odluka u vezi razvoja pojedinih rodova vojske, razvoja komunikacija, razvoja nekih drugih pravaca koji su omogućili da značajno ojača naša vojska. Očigledno, to je bio snažan podsticaj koji nam je omogućio, u izvesnoj meri, da preispitamo celokupnu vojnu strategiju“, zaključio je sagovornik.