NAUKA I TEHNOLOGIJA

Pronađen nesvakidašnji zid u Peruu: Iznenađenje za arheologe /video, foto/

U severnom delu Perua otkriven je drevni polihromni zid za koji arheolozi tvrde da je star više od četiri hiljade godina, kao i da je bio deo ceremonijalnog hrama.
Sputnik
Na zid su farmeri prvi put naišli 2020. godine tokom žetve.
Nakon toga organizovano je iskopavanje nakon čega se radilo na utvrđivanju porekla zida, rekao je arheolog Feren Castiljo, vođa istraživačkog projekta u obalnoj regiji La Libertad.
„Tri godine kasnije započeli smo novi postupak čiji rezultati su nam pokazali njegovu starost... Danas smo sigurni da je to zgrada izgrađena tokom pretkeramičkog razdoblja (početno razdoblje andskih civilizacija), pre između 4000 i 4500 godina“, rekao je Castiljo.
Ostaci drevne građevine otkriveni su u dolini Viru oko 480 kilometara severno od Lime.
Procenjuje se da je zid visok oko tri metra, a na njemu su trouglaste geometrijske linije s povremenim nijansama crvene i žute, dodao je Castiljo.
„Najvažniji deo sigurno je bio pretkeramički hram s ognjištem u središtu koje ćemo verovatno moći da iskopamo kasnije“, istakao je on.
Na severu Perua nalaze se drevni ceremonijalni kompleksi poput Karala, koji je star oko 5000 godina, prenosi Rojters.
Tamo su i misteriozne gigantske linije Naske iscrtane u pustinji pre više od 1500 godina u regiji Ika.
Najvažnije arheološko središte u Peruu su ruševine Maču Pikčua koje se nalaze u regiji Kusko, i koje predstavljaju ostatak carstva Inka koje je pre 500 godina dominiralo južnim delom kontinenta i protezalo se od južnog Ekvadora i Kolumbije do središnjeg Čilea.
NAUKA I TEHNOLOGIJA
Veliko otkriće u planinama Anda: Pronađen plesni podijum koji odjekuje i oponaša udare groma
Komentar