Jedan objekat se tu posebno ističe — crna rupa. Ona ima gravitaciono privlačenje od kog ne može apsolutno ništa da pobegne. Crna rupa je iznutra hladna, a akrecioni disk oko njega usisava molekule velikom brzinom.
Tom prilikom dolazi do velikog trenja, što dalje utiče na povećanje temperature. Temperatura može da raste sve dok se njeno magnetno polje hrani okolnom materijom.
To stručnjaci utvrđuju tako što mere energiju koja se emituje iz supermasivnih crnih rupa, u vidu snopova svetlosti, radio talasa i rendgenskih zraka.
Ričard Kelej, viši naučnik solarnih studija u Nasi je za portal „Lajv sajens“ objasnio da svetlost udaljenih objekata prolazi kroz savremene teleskope, nakon čega njihovi senzori mere energiju ili talasnu dužinu zračenja, a oni stvaraju spektar. Detaljnim analizama tog spektra moguće je doći do zaključka kolika je temperatura objekta koji proučavaju.
Neverovatnih 10 triliona stepeni
Tom tehnikom do sada su uspeli da zabeleže kako je nebesko telo 3C273, najtoplije mesto. Ukoliko se govori u brojkama, temperatura njegovog jezgra iznosi preko 10 triliona stepeni Celzijusovih.
Poređenja radi, temperatura Sunca iznosi oko 5.600 stepeni Celzijusovih. Ali kako tehnologija svakim danom sve više napreduje, naučnici se nadaju da će doći do novih otkrića. Za sada kandidati nisu jedino crne rupe.
Poznato je da svaka eksplozija u svemiru može da dovede do stvaranja izuzetno visokih temperatura. Pa tako, kada se ostaci supermasivnih zvezda nakon supernove, poznate i kao neutronske zvezde — sudare, one mogu da proizvedu temperaturu od oko 800 milijardi stepeni Celzijusovih.
Zbog toga će i one predstavljati fokus daljih studija, prenela je „Nacionalna geografija“.