Pravo na ovu finansijsku pomoć države imaju i deca koja nisu dobila pomoć za mlade odnosno rođena posle 21. novembra 2006. Prijava se vrši elektronski na adresi idp.trezor.gov.rs.
Prijavljenima će novac biti isplaćen do 25. septembra, a najkasnije do 1. oktobra.
Do 13 sati 118.000 prijava za 200.000 dece
Ministar finansija Siniša Mali izjavio je da je do trinaest sati bilo 118.000 prijava roditelja za 200.000 dece.
Svim prijavljenima novac će biti uplaćen na račune u periodu od 25. septembra do 1. oktobra, rekao je Mali.
„Očekujemo da će oko 1.190.000 dece biti prijavljeno i zato smo u budžetu izdvojili 12 milijardi dinara, za svaki slučaj“, kazao je Mali.
Ministar finansija je za Tanjug rekao da je proces prijavljivanja za ovu jednokratnu pomoć vrlo jednostavan i traje minut ili dva, jer podnosioci prijave odnosno majke treba samo da unesu broj lične karte i svoj matični broj, kao i naziv banke u kojoj žele da im bude uplaćen novac.
„Pomažemo majkama, hraniteljima, roditeljima, jer počinje i nova školska godina. Država ovim pokazuje snagu ne samo svojih javnih finansija, već i da vodi brigu za one kojima je naša briga najpotrebnija, a u ovom trenutku smatramo da su to naši najmlađi“, kazao je Mali.
On je podsetio i da država od 2020. daje jednokratnu pomoć privredi i pojedincima, precizirajući da su mladi od 16 do 29 godina prošle godine dobili dva puta po 100 evra i dodatnih 5.000 dinara.
Pravo na uplatu novčane pomoći od 10.000 dinara ima majka deteta, a izuzetno otac, staratelj ili hranitelj pod uslovima propisanim odgovarajućim zakonskim rešenjem, koje je stupilo na snagu 1. avgusta.
Prilikom prijavljivanja dece, samohrani očevi, osim pomenutih podataka koje dostavljaju majke, moraju da podnesu i digitalizovanu kopiju pravosnažne sudske odluke na osnovu koje se vidi da sami obavljaju roditeljsko pravo.
Hranitelji deteta za koje se isplaćuje novčana pomoć, kao i primaoci novčane socijalne pomoći, izuzeti su od prijavljivanja i njima će novčana pomoć biti uplaćena automatski, bez podnošenja prijave.