Mogao je Janik Siner da bude skijaš ili čak fudbaler, u oba sporta bio je odličan, ali je odabrao tenis. Od osme do 12. godine bio je šampion u skijanju u svojim kategorijama, a onda je sa 13 godina napustio taj sport i više se posvetio tenisu.
Među mlađim igračima Siner je važio za jednog od najtalentovanijih, mada je kasnije upao u senku Karlosa Alkrasa, koji za njega nije bio nepobediv.
Čekao je Italijan svoju šansu koju je prethodno ispustio dva puta u Majamiju i dočekao je konačno u Torontu gde je od početka mastersa nagoveštavao da je došao da se pokaže u najboljem svetlu i da puca od samopouzdanja na terenu.
U prvom kolu pobedio je Matea Beretinija i verovatno postao prvi teniser koji se svom protivniku izvinjava što ga je pobedio. Stariji sunarodnik tada ga je pogledao sa puno ponosa i pitao ga „Zbog čega“ jer zaista Janik nema zbog čega da se izvinjava, jednostavno odigrao je izvanredan meč. Međutim to poštovanje koje gaji prema iskusnijim igračima uvek ga je pratilo kao jedna od boljih osobina.
Endi Mari predao mu je meč, a onda je u četvrtfinalu eliminisao izuzetno motivisanog Gaela Monfisa. Koliko je sazreo za masters titulu pokazalo je polufinale u kom je savladao Amerikanca Tomija Pola koji je prethodno eliminisao Karlosa Alkarasa.
U finalu je Italijan igrao tako da se stiče utisak da je igrao prvo kolo protiv kvalifikanta, a ne meč sa titulu protiv 17. tenisera sveta.
Razmenili su Janik i Aleks po dva brejka u prvom setu, ali je i treći napravio Italijan koji je potom u drugom setu zaigrao odlično. Poveo je sa 5:1 uz dva brejka prednosti,a onda rutinski došao do pobede.
Napravio je Siner mnogo grešaka, ali sve je padalo u vodu kada bi poslao siloviti viner. Zasluženo, konačno je podigao masters trofej i to pred US Open na koji će stići, opravdano, pun samopouzdanja.
To samopouzdanje moglo bi da košta Novaka Đokovića koji će ukoliko dođe do susreta sa Italijanom morati dobro da se spremi. Srpski as i Siner mogli bi da se sretnu već u četvrtfinalu mastersa u Sinsinatiju.