Grujičićeva je za „Pink“ rekla da su od ove mere izuzeti maligni bolesnici, sveže operisani pacijenti, pacijenti sa invaliditetom i trudnice, za koje ostaje dva meseca bolovanja.
„Oni moraju da imaju duži oporavak i za njih ostaje dva meseca, kao i za sve one kritično obolele koji su bili u bolnici“, rekla je Grujičićeva.
Ona je navela i da je u utorak razgovarala sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, da joj je on rekao da je podržava, ali da misli da bi ipak bolovanje trebalo da bude za početak 30 dana, a ne dve nedelje.
Istakla je da će ministarstvo kojim rukovodi insistirati na digitalizaciji koja će nam omogućiti dobru zaštitu podataka i puno poverenje u izabranog lekara.
„Problem je što e-bolovanje kasni i što mi još uvek nemamo tu mogućnost elektronske kontrole bolovanja koja bi nam dala uvid u evidenciju i dijagnoze. Kada se bude uspostavio čitav novi sistem, koji će obuhvatati i Zakon o medicinskoj dokumentaciji, brzo i jasno ćemo videti ko i pod kojim dijagnozama otvara bolovanje duže od predviđenog“, objasnila je Grujičićeva.
Ona ističe da joj je najvažnije vratiti poverenje države i građana u lekare, ali je dodala i da je ljudima cilj da odlaze na bolovanje različito motivisan.
„Neko zaista smatra da će u tom trenutku zaraditi neki dodatni novac. Ljudi žele da obezbede svojoj deci bolju egzistenciju. Ne mislim da su to kriminalne radnje, ali smatram da mora da postoji drugi način. Sindikati moraju da se bore da radnici rade u dobrim uslovima, da uslovi ne utiču na njihovo zdravlje, kao i da imaju sistematske preglede“, navela je Grujičićeva.
Rešenje za one koji su zaposleni i bave se poljoprivredom je da se opredele, mišljenja je Grujičićeva.
„Država treba da pomogne poljoprivrednicima. Posebno mladim ljudima sa porodicama kako bi mogli da lepo žive od rada koji nije lak“, rekla je ona.
Grujičićeva je kazala i da radnici u zdravstvu imaju dugačak godišnji odmor.
„Nigde u svetu nećete naći zdravstvene ustanove koje će nekog plaćati dva meseca ako ne radi. Imamo veliki problem sa osobljem u državnim bolnicama od maja do oktobra, pošto u tom periodu zbog korišćenja odmora ne možemo da sastavimo lekarske timove“, napomenula je ona.
Istakla je da je saglasna da se medicinskim sestrama povećaju plate.
Grujičićeva je ukazala je da je veća odgovornost medicinskih sestara koje rade na intenzivnoj nezi, neurohirurškom ili neurološkom odeljenju gde moraju da brinu o svemu i kompletnoj nezi.
„Za početak će ići linearno povećanje plate“, dodala je Grujičićeva.