„Dok Zapad diže buku oko „moguće promene tona” Kine o ukrajinskoj krizi nakon učešća specijalnog predstavnika Li Huija u konsultacijama u Saudijskoj Arabiji o mirnom rešenju krize, stručnjaci naglašavaju da se stav kineske vlade nije promenio. A učešće Kine samo svedoči da je sazrelo vreme za dijalog“, kaže se u članku.
Prema mišljenju lokalnih političkih analitičara, zapadna retorika „ima za cilj da se stvore nesuglasica između Pekinga i Moskve“.
„Sastanak (o Ukrajini, u kome je Kina odbila da učestvuje), koji je održan u junu u Kopenhagenu, vodile su Sjedinjene Američke Države i još pre početka sastanka su sugerisale da se Rusija proglasi odgovornom (za sukob). Naravno, Kina se nije složila s tim“, rekao je kineski ekspert Ćui Heng.
„Međutim, ovog puta konsultacije u Saudijskoj Arabiji su bile neutralnije – mogle smo čuti mišljenja različitih stranaka i da razmenimo mišljenja", dodao je on.
Kako je pojasnio Džang Hung, njegov kolega sa Instituta za ruske, istočnoevropske i centralnoazijske studije Kineske akademije društvenih nauka, na skupu u Džedi mogle su se uočiti „promene u intonaciji ukrajinske strane“. To ukazuje da se stvara prostora za pregovore, čime je stvorena pozitivna atmosfera za komunikaciju“, rekao je on.