Predsjednik CIVIS-a Srđan Pavićević je rekao da samo podrška od 49 poslanika garantuje stabilnost budućoj vladi.
Lider CIVIS-a Srđan Pavićević je kazao da su neke od tih grupacija sebi dale za pravo da poslije 20 godina savezništva sa DPS-om danas arbitriraju i daju preporuke ko bi mogao ili ne bi mogao da bude u vladi.
„Mislim da je to malo neskromno i preuranjeno, da su sjećanja na režim DPS-a i na njihove uloge u toj vladavini još uvijek svježe. Daleko od toga da smatram da zbog toga treba da budu marginalizovani ili kažnjeni, naprotiv treba da bude što veća inkluzija“, rekao je Pavićević.
On je naveo da je stvar osnovne i elementarne političke pristojnosti o tim stvarima ne pričati na taj način.
„Prosto je malo neukusno da neko ko je branio režim Mila Đukanovića do 30. avgusta 2020. godine, danas pokušava da arbitrira o tome da li neko ko je oborio taj režim i 30. avgusta i time obilježio zlatni dan crnogorske političke istorije, može da bude u vladi ili ne“, kazao je Pavićević i dodao da to treba ostaviti Spajiću kao mandataru.
Pavićević je rekao da se uzda u Spajićevo strpljenje, sposobnost i pamet, i da će shvatiti da je Crnoj Gori trenutno potreban što širi konsenzus i što dublja inkluzija.
Predstavnik koalicije Albanska alijansa Genci Nimanbegu ocijenio je nakon konsultacija sa predsjednikom Crne Gore da Milojko Spajić treba da bude mandatar, jer pripada političkom subjektu koji je osvojio najviše glasova na izborima 11. juna. Poručio je da vlada mora biti programska, odnosno da ukoliko njeni konstituenti ne budu imali slične ciljeve ponovo će biti ranjiva, kao i prethodna.
Predsjednik Demokratske unije Albanaca (DUA) Mehmed Zenka saopštio je da je za njih prihvatljivo da mandatar pripadne Pokretu „Evropa sad“ i poručio da Crnoj Gori treba stabilna i odlučna vlada, sa kadrom koji je spreman da se suočava sa problemima.
Milatović sjutra nastavlja konsultacije o novoj vladi sa predstavnicima Ujedinjene Crne Gore, Albanske alternative i Demokratskog saveza Albanaca.
Milatović je do sada konsultacije obavio sa predstavnicima Pokreta Evropa sad, Demokratske partije socijalista, Demokratske Crne Gore, Nove srpske demokratije, Demokratske narodne partije.
Konsultacije su obavljene i sa predstavnicima Bošnjačke stranke, Građanskog pokreta URA, Socijaldemokrata i Hrvatske građanske inicijative, kao i liste Socijalističke narodne partije i Demosa.