Ratna drama inspirisana istinitim događajima, „Heroji Halijarda” neispričana je priča o tragici jednog vremena, o herojstvu i beznađu, o prijateljstvu, žrtvovanju i plemenitosti, o ljubavi i dobroti...
Priča o bratoubilaštvu i ideološkim raskolima
U proleće 1944. godine, u trenutku završnice Drugog svetskog rata, u jednom srpskom selu u toku je najveća pojedinačna akcija spasavanja američkih i savezničkih pilota u istoriji svetskog vazduhoplovstva, poznata kao „Operacija Halijard”.
„Heroji Halijarda” priča je o tri brata Jovića i njihovoj porodici, razapetoj između suprotstavljenih ideologija.
Dok se Mirko bori u odredima Jugoslovenske vojske u otadžbini, Sreten se pridružio partizanima. Ilija, najmlađi muški naslednik koga otac želi da sačuva, rastrzan je između dve strane.
Saga o njima i njihove individualne tragične sudbine predstavljaju paradigmu srpske nacionalne tragedije, bratoubilaštva i ideoloških raskola, koji ceo jedan narod odvode u sunovrat.
Priča je o tri brata Jovića i njihovoj porodici, razapetoj između suprotstavljenih ideologija
© Foto : Sputnjiku ustupipio producent "Kontrast studios"/Srđan Stevanović
Vrtlog ratnih strahota i tragika vremena
Reditelj i scenarista filma Radoš Bajić ističe da je želeo da snimi „Heroje Halijarda” zato što je zadivljen i inspirisan ovim veličanstvenim istorijskim događajem:
„Zato što je u trenucima potpunog beznađa, prepušten volji i milosti onih čije je sinove spasavao, ovaj jedinstveni poduhvat u leto 1944. godine na svojim plećima izneo srpski narod, predvođen Jugoslovenskom kraljevskom vojskom, koja se borila protiv nemačkih okupatora, ali i protiv nadolazećeg komunizma. Zato što me je u kolektivnoj nacionalnoj nesreći jednog naroda, u vrtlogu ratnih strahota i tragici vremena čiji su protagonisti članovi jedne tipične seoske porodice, zanimala monumentalnost operacije 'Halijard', ali mnogo više lična drama pojedinaca. Zato što su u periodu od maja do septembra 1944, uz velika odricanja i ogromne žrtve, sa improvizovanog aerodroma u selu Pranjani, podno planine Suvobor, srpski seljaci od sigurne smrti spasili 508 američkih i savezničkih pilota, što je primer retko viđenog dobročinstva, prijateljstva, humanosti i herojstva“.
Bajić je na projektu predano radio pet godina, između ostalih i sa koscenaristima Dušanom Kovačevićem i Strahinjom Madžarevićem.
Individualne tragične sudbine kao paradigma srpske nacionalne tragedije, bratoubilaštva i ideoloških raskola
© Foto : Sputnjiku ustupio producent "Kontrast studios"/Srđan Stevanović
Skoro stotinu stranih i domaćih glumaca
U ovom filmskom delu o patriotizmu i dobročinstvu našeg naroda, ali i o bratoubilaštvu, podelama i raskolima našlo se skoro stotinu stranih i domaćih glumaca, među kojima: Petar Božović, Žarko Laušević, Nela Mihailović, Ljiljana Blagojević, Branislav Lečić, Voja Brajović, Nebojša Dugalić, Radovan Vujović, Nikola Rakočević, Vučić Perović, Milan Vasić, Aleksandar Đurica, Isidora Minić, Jovo Maksić, Ivan Vučković, Nenad Heraković, Radoje Čupić, Slobodan Ninković, Nedeljko Bajić, Vanja Ejdus, Aleksandar Stojković i drugi…
Tu je i veliki broj talentovanih mladih glumaca: Nina Nešković, Teodora Dragičević, Čubrilo Čupić, Marko Radojević, Mihailo Perišić, Ognjen Nikola Radulović, Nemanja Rafailović.
Radoš Bajić je na projektu radio pet godina sa koscenaristima Dušanom Kovačevićem i Strahinjom Madžarevićem
© Foto : Sputnjiku ustupio "Kontrast studios"/Srđan Stevanović
Pored umetnika iz Srbije i regiona, igraju i strani glumci sa engleskog govornog područja Stiven Mur, Skot Aleksander Jang, Majkl Stoki, Adam Devenport, Pol Kles, Nikola Kent, Karl Varton, Pol Marej, Hari Natanijel Epli, Aleks Papke, Kevin Klark...
Direktor fotografije je Predrag Jočić, montažer Stevan Marić, scenograf Jelena Mirković, kostimograf Boris Čakširan, masker Mirjana Stevović, snimatelj zvuka Vladica Budić, dizajner zvuka Igor Perović, miks zvuka Roland Vajs, kompozitori Bilja Krstić i Dragomir Miki Stanojević, supervizor vizuelnih efekata Boriša Simović.