Poznata po tome da se hrane jezerskom pastrmkom i drugim vodenim bićima, ova zastrašujuća stvorenja imaju čak i sklonost da se zakače za ljude koristeći ih tako kao „prevozno sredstvo“.
Morske lampuge, poznate i kao vampirske ribe, preplavile su Velika jezera, a na meti su im se osim riba tako našli i ljudi, piše „Sajens alert“.
Poreklom iz Atlantskog okeana, morske lampuge su parazitske ribe bez čeljusti čije ih posebne karakteristike i životni ciklus izdvajaju od drugih morskih stvorenja. S telima nalik jegulji i ustima sa usisnom čašom obrubljenim redovima oštrih zuba u obliku roga, lampuge se kače za plen i iz njega crpe telesne tečnosti.
Obično se mreste u rekama i provode rani život kao neparazitske larve, sve dok se ne pretvore u odrasle parazite pre nego što migriraju u more ili jezera, gde mogu da imajuvelik uticaj na populacije autohtonih vrsta riba.
Otprilike početkom 19. veka, one su „izvršile invaziju“ na Velika jezera, a prema Nacionalnoj upravi za okeane i atmosferu (NOAA), bila im je potrebna samo jedna decenija da se infiltriraju u svih pet jezera. Brzo su postale grabljivci koji napadaju komercijalno značajne vrste riba, kao što su pastrmka, siga, smuđ i jesetra, kojima su se najviše hranile. Nekontrolisano širenje i proždrljivost lampuga doveli su do kolapsa ribolova pastrmke u roku od sto godina. Udarna „invazija“ ove vrste 60-ih godina prošlog veka razorno je smanjila godišnji komercijalni ulov jezerske pastrmke u gornjim Velikim jezerima sa procenjenih 6,9 miliona kilograma na jedva dva miliona.
Zadatak njihove kontrole zajednički su preuzeli Komisija za ribarstvo Velikih jezera i Služba za ribu i divlje životinje SAD i Kanade.
Na veb-sajtu Komisije za ribarstvo ponosno je objavljeno značajno smanjenje populacije morske lampuge od 90 odsto u većini oblasti Velikih jezera pre početka pandemije.
Ali između 2020. i 2021. godine, pandemija kovida 19 i restrikcije putovanja dovele su do novih problema, pa je njihova populacija u Velikim jezerima ponovo porasla, objavio je „Volstrit žurnal“.
Procenjuje se da će kontrola populacije morske lampuge koštati oko 15 do 20 miliona dolara godišnje, navodi „Vajred“.