Kako su saopštili iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, u zaraženim gazdinstvima izvršena je eutanazija 17.888 svinja sa neškodljivim uklanjanjem i dezinfekcijom gazdinstva.
Reč je o Pčinjskom, Braničevskom, Pomoravskom, Podunavskom, Moravičkom, Južnobanatskom, Borskom, Srednjebanatskom, Zaječarskom, Sremskom, Šumadijskom, Južnobačkom okrugu i okrugu Grad Beograd.
Do sada je, u ovoj godini, na teritoriji 24 opštine Nišavskog, Jablaničkog, Pčinjskog, Pirotskog, Braničevskog, Pomoravskog, Zaječarskog okruga i Grada Beograda potvrđeno ukupno 337 slučaja afričke kuge kod divljih svinja.
Broj izvršenih aktivnih nadzora na dan 27.07.2023. godine je 307.118 a broj PCR ispitivanja 12.388, saopšteno je iz Ministarstva.
Potrebno zajedničko djelovanje BiH, Srbije i Hrvatske u borbi protiv afričke kuge
U Brčkom je u četvrtak održan skup o pronalaženju hitnog rešenja za suzbijanje afričke kuge svinja koja je postala regionalni problem.
Usaglašena je potreba za zajedničkim delovanjem BiH, Srbije i Hrvatske kako bi se bolest stavila pod kontrolu, jer stručnjaci smatraju da će se svinjska kuga najviše širiti uz sliv reke Save.
Pomoć će biti zatražena i od Evropske komisije.
Direktor Kancelarije za veterinarstvo BiH Saša Bošković rekao je da je neophodno zajedničko delovanje BiH, Srbije i Hrvatske prema Evropskoj komisiji, Svetskoj zdravstvenoj organizaciji za zaštitu zdravlja životinja i FAO-u u smislu traženja novčane pomoći u saniranju štete nastale usled pojave afričke kuge i bez zajedničkog delovanja vlada ovih zemalja nema pobede nad ovom bolešću.
Bošković je podsetio da je Vlada Republike Srpske donela odluku o interventnom otkupu svinja različitih kategorija po utvrđenim otkupnim cenama koje su iste kao u Hrvatskoj.
Direktor Uprave za veterinarstvo Srbije Miloš Petrović rekao je da ovaj problem afričke kuge utiče na ekonomiju država, izrazivši nadu da će današnji sastanak doprineti boljoj sinhronizaciji i zajedničkim koracima u borbi protiv ove zarazne bolesti.
Direktorka Uprave za veterinarstvo i sigurnost hrane pri Vladi Hrvatske Tatjana Karačić rekla je da je prvi slučaj afričke kuge svinja u Hrvatskoj registrovan pre mesec dana na području Gunje i Drenovaca, i da je u borbi protiv ove bolesti ključna kontinuirana saradnja tri zemlje i državnih službi za veterinarstvo.
"Epidemiološka istraživanja i izolacija virusa pokazali su da je to identičan virus koji cirkuliše celim ovim područjem - od Grčke, Bugarske, Srbije do Hrvatske, tako da jedino zajedničkim pristupom i snagama možemo uspešno delovati", rekla je ona.