Naučnici su, naime, na čileanskom Altiplanu izmerili svetski rekord od 2.177 vata po kvadratnom metru sunčevog zračenja, objavljeno je u biltenu Američkog meteorološkog društva.
„To je zapravo zračenje koje biste primili tokom leta ako stojite na Veneri“, izjavio je autor studije Raul Kordero, klimatolog sa Univerziteta u Groningenu u Holandiji.
Kordero je naveo da je potencijal solarne energije u Altiplanu, u proseku, dvostruko veći nego u centralnoj Evropi i na istočnoj obali SAD, preneo je „Vašington post“.
U proseku, sunčevo zračenje na visoravni iznosi približno 308 vati po kvadratnom metru, što ga čini najjačim na svetu.
Ekstremno zračenje u tom području pripisuje se tankim oblacima na velikim visinama koji se raspršuju i intenzivno koncentrišu sunčevu svetlost na površini.
Kada se sunčevo zračenje prenosi kroz atmosferu, njega apsorbuje vodena para i raspršuju ga oblaci i aerosoli. Ti oblaci, obično kumulusi, cirusi ili cirostratusi, mogu da povećaju sunčevo zračenje do 80 odsto u odnosu na uslove bez oblaka. Najizraženiji su tokom leta na južnoj hemisferi, podstaknuti vlagom južnoameričkog monsuna koji potiče iz Amazonije.