"Potvrđujemo našu poziciju da je u Nigeru neophodno ponovo uspostaviti ustavni poredak", rekao je Lavrov u intervjuu za ruski "Prvi kanal" na marginama samita "Rusija-Afrika".
Ruski ministar je skrenuo pažnju na dvojaku ocenu prevrata od strane zapadnih država.
"Prevrat u Nigeru je osudio američki državni sekretar Entoni Blinken, Englezi su osudili, generalni sekretar UN - svi oni su rekli da je nedopustivo da se vlast menja nedemokratskim putem. S tim u vezi, naravno, seti se čovek februara 2014. godine i prevrata u Ukrajini kada su na naša zapanjena pitanja Zapadu, garantu sporazuma koje je opozicija prekršila, zbog čega ne mogu da nateraju opoziciju na poredak, neodređeno odgovarali da je demokratski proces nekada nepredvidiv", rekao je Lavrov.
Procenite sami kako se naše zapadne kolege odnose prema prevratima koji se dešavaju daleko a kako prema onima koje sami organizuju, rekao je on.
Podsetimo, vojska Nigera je na nacionalnoj televiziji saopštila da je predsednik Mohamed Bazum smenjen i da su granice zatvorene, kao i da je proglašen policijski čas.
Vojska predsedničke garde je prethodno blokirala predsedničku palatu u glavnom gradu Nijameju. Bazumova kancelarija saopštila je da vojska zemlje nije podržala antidržavnu pobunu jednog broja vojnika i postavila im "ultimatum".
Komanda Oružanih snaga Nigera izrazila je solidarnost sa vojnim pobunjenicima, navodi se u saopštenju komande.