U saopštenju se podseća da je prisustvo NATO-a u regionu povećano prošle godine, između ostalog i sa dve nove multinacionalne borbene grupe u Bugarskoj i Rumuniji.
Alijansa je istakla i da Rusija svojim dejstvima navodno stvara „rizike po stabilnost“ Crnog mora, koje je od strateškog značaja za NATO.
Saopštenje ne sadrži konkretne predloge za podršku izvozu poljoprivrednih proizvoda Ukrajine, već samo sadrži obećanje da će se povećati pomoć Kijevu i podržati napori Evropske unije i Turske za izvoz ukrajinskog žita.
„Saveznici u NATO-u i Ukrajini oštro su osudili odluku Rusije da izađe iz Crnomorske inicijative za žito. Države NATO-a će jačati podršku Ukrajini i povećavati svoju budnost“.
U saopštenju se dodaje da zemlje NATO-a podržavaju i napore Turske i drugih država-članica alijanse, uključujući Bugarsku i Rumuniju, za oživljavanje prehrambenog sporazuma, kao i dejstva EU i UN da obezbede nastavak izvoza žita iz Ukrajine kopnenim i morskim putem.
Prehrambeni sporazum
Prehrambeni sporazum prekinut je 18. jula. U ponedeljak je Rusija obavestila Tursku, Ukrajinu i UN o svom prigovoru na njegovo produženje.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da će se Rusija odmah vratiti implementaciji inicijative čim njen ruski deo bude ispunjen.
Predsednik Rusije Vladimir Putin ranije je primetio da uslovi sporazuma nisu ispoštovani, uprkos naporima UN, jer zapadne zemlje nisu nameravale da ispune svoja obećanja.
Predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski izjavio je da se Kijev nada da će nastaviti sa isporukama žita preko Crnog mora bez učešća Rusije, a Kijev čeka zvaničnu potvrdu spremnosti od UN i Turske.
Prehrambeni sporazum, koji su 22. jula 2022. potpisali predstavnici Rusije, Turske, Ukrajine i UN, podrazumeva izvoz ukrajinskog žita, hrane i đubriva preko Crnog mora iz tri luke. Koordinacijom saobraćaja brodova bavi se Zajednički koordinacioni centar u Istanbulu.