Posle trijumfa nad Novakom Đokovićem na mestu gde je srpski as jurio osmu titulu u karijeri, Karlos Alkaras stavio je do znanja da će upravo on srpskom asu narednih godina biti najveća pretnja.
O tome se govorilo i ranije, međutim, posle finala na Rolan Garosu gde je Španac imao grčeve u ključnim trenucima i gde mu se igra raspala ta priča je na kratko utihnula jer je delovalo da 20-godišnji teniser nije sprema da se suoči sa najvećim teniserom svih vremena.
Prevario nas je i na Vimbldonu je pokazao izuzetne kvalitete, ali njegov fizioterapuet Huanjo Moreno posebno je izdvojio mentalnu pripremu u čemu je Alkarasu pomogla Izabel Balaguer, psiholog koja je takođe deo tima.
„Karlos je neko ko veoma brzo uči iz onoga što mu se dešava. Odmah posle meča je pitao zašto se to dešava, zašto je imao grčeve i razgovarali smo sa njim o tome kao tim. Objašnjeno mu je šta su razlozi i sve je odmah shvatio. Uz informacije koje smo mu dali je nastavio da radi i sa psihologom koja je takođe deo tima. Karlos je uspeo da nauči na primeru i da prevaziđe tu situaciju“, objasnio je Moreno.
Razgovor sa psihologom je očigledno pomogao, a u mentalnu pripremu sjajno je bio uključen i glavni trener Huan Karlos Ferero koji je od Alkarasa zahtevao da dan pred finale na Vimbldonu teniser ne gleda u telefon i ne čita tekstove koje se tiču duela sa Novakom.
Isticao je mladi Španac nekoliko puta da brzo uči, ali se mentalna snaga stiče, ona se ne uči, Novak je za to najbolji primer.
Važna stavka koju Karlosov tim potencira i želi da zadrži jeste da koliko god da je dobar i ima samopouzdanja nikada ne potcenjuje protivnika. Takođe, skromnost koju je Karlos zadržao jako je lepa šampionska osobina.
„Da nismo iznenađeni, ne bismo bili ljudi. Predvođen Huanom Karlosom Fererom, mi u Alkarasovom timu imamo najveća moguća očekivanja i ciljeve. Kada pripremamo Karlosa za bilo koji turnir, pripremamo ga da pobedi. Jednostavno, kao tim nemamo drugi cilj osim osvajanja turnira “, rekao je Moreno posle Alkarasove pobede.
Mentalna priprema važna je za svakog sportiste, ali čini se da se ona posebno vidi u tenisu kao individualnom sportu. Iga Švjontek, prva teniserka sveta, takođe u svom timu ima psihologa, dok je Arina Sabalenka, beloruska teniserka, takođe znatno napredovala otkad je dodala takvog profesionalca. Neki poput Novaka sami su sebi najbolji učitelj.