SAD i zemlje EU, pre svega Francuska, neprestano ukazuju na pojačanu aktivnost Moskve u Africi i rast ruskog uticaja, te prete da će učiniti sve da destabilizuju poziciju Rusije na crnom kontinentu. Praktično sve afričke države bile su podvrgnute neviđenom pritisku Zapada, koji istovremeno sprovodi agresivnu kampanju za političku i ekonomsku izolaciju Rusije. Zapad je učinio sve u pokušaju da opstruiše samit „Rusija-Afrika“, koji se održava 27. i 28. jula u severnoj ruskoj prestonici, a učešće skoro svih afričkih zemalja potvrđuje želju Afrikanaca za jačanjem veza sa Rusijom, bez obzira na okolnosti.
"Angažovanost zapadnih zemalja je razumljiva - one žele da naprave snažnu blokadu naše zemlje. Sankcije, na njihovu žalost, nisu opravdale očekivanja, pošto Zapad želi i lobira da sve afričke zemlje glasaju u UN protiv Rusije, a podržavaju SAD i njene evropske partnere. Međutim, vidimo da napori Sjedinjenih Države nisu uspešni. O tome je, zapravo, govorio i predsednik Južnoafričke Republike Siril Ramafosa. Prosto, afričke zemlje se nisu upecale na američku udicu“, kaže ruski ekspert Aleksandar Gusev.
Za razliku od Vašingtona koji na Afriku i dalje gleda kao na koloniju, odnos Moskve sa tim kontinentom zasniva se na poštovanju i ravnopravnom partnerstvu.
„Amerikanci pokušavaju da iz svega izvuku korist. Oni žele njima da manipulišu. Prave se da pomažu najsiromašnijim zemljama, a u stvari iza toga ne stoji apsolutno ništa, dok je, s druge strane, Rusija spremna da besplatno isporuči dovoljne količine žita radi prehrambene bezbednosti afričkih zemalja. Svakako, to podržavaju i afričke zemlje. Nijedna država na svetu, a pogotovo SAD, neće dati ništa besplatno. Za nas je samit 'Rusija-Afrika' značajan događaj, Rusija se za njega veoma pažljivo pripremala tokom cele godine i nadamo se da će lideri afričkih zemalja voditi promišljenu politiku, politiku nesvrstanosti, i istovremeno održavati dobre, konstruktivne odnose sa Ruskom Federacijom“, zaključio je Gusev.
Uprkos pritiscima Zapada, na samitu "Rusija-Afrika" učestvuje 49 od 54 afričke zemlje, čak 17 šefova država, pet potpredsednika, četiri premijera i jedan predsednik parlamenta
© Sputnik / Ekaterina Lыzlova
/ Propale pretnje i ucene Zapada
Očigledno je da pretnje i ucene Zapada nisu uspele – na samitu učestvuje 49 od 54 afričke zemlje, pri tome više od polovine – 27, predstavljaće najviši zvaničnici: 17 šefova država, pet potpredsednika, četiri premijera i jedan predsednik parlamenta. Svi oni stigli su u grad na Nevi da otvore novu veliku stranicu u odnosima sa Rusijom i još jednom demonstriraju da je međunarodna izolacija Rusije nesrećno propala.
Odnosi između Rusije i afričkih država oduvek su bili kost u grlu Zapada, do te mere da je američki Kongres čak usvojio i zakon „O suzbijanju štetnog uticaja Rusije u Africi“.
„Kada se govori o Africi moraju se uzeti u obzir tri tačke. Prvo, Afrika, i na nivou država i na nivou kontinenta kao takvog, sada zna svoju vrednost. Oni savršeno dobro shvataju da svi imaju ogromno interesovanje za Afriku i da će od buduće borbe za dominaciju u neoglobalnom sistemu u velikoj meri zavisiti ko će dobiti povlašćeni pristup afričkim resursima, jer je Afrika zapravo poslednja netaknuta riznica. Drugo, Afrika zahteva poštovanje i treće, Afrika je, nažalost, trenutno predmet najobimnijih informacionih i političkih manipulacija Zapada i ako ne počnemo da se suprotstavljamo ovome na smislen način, onda će nam biti mnogo teže“, kaže ruski ekspert Dmitrij Jevstafjev.
Afrika je kontinent bogat resursima. Prema ocenama eksperata, Afrika čini više od 30 odsto svih svetskih prirodnih resursa: sedam odsto svetskih rezervi prirodnog gasa, osam odsto rezervi nafte, 9,6 odsto svetskih rezervi rude gvožđa, 35 odsto hroma, više od 40 odsto boksita, 50 odsto kobalta i mangana, 90 odsto – platinastih metala, 10 odsto bakra, 11,5 za litijum i tako dalje. Mnoga nalazišta još nisu istražena i razvijena, a tamo je rusko iskustvo u vađenju i preradi minerala već traženo. Nakon samita, smatraju stručnjaci, slika se može dramatično promeniti.
Stanovništvo Afrike čini oko 1,5 milijardi ljudi, gradovi se ubrzano urbanizuju, a uskoro će Afrika doživeti pravi proizvodni i potrošački bum. Sa brzo rastućom tražnjom, afričko tržište se smatra veoma perspektivnim, a sve to podrazumeva ogroman potencijal za one koji će učestvovati u razvoju industrije, proizvodnje i društvene sfere.
Afrički narod je uz Rusiju
Rusija ima istorijat kao velika sila na crnom kontinentu, još od sovjetskih vremena. Sa padom Sovjetskog Saveza dolazi do pada ruskog prisustva na kontinentu, ali je Vladimir Putin povratio deo tog uticaja. Štaviše, širi i jača svoje političke, ekonomske i vojne odnose sa brojnim afričkim zemljama i povećava svoje investicije.
Po oceni eksperata, Rusija može da poveća trgovinu sa Afrikom sa 18 milijardi dolara na oko 200 milijardi dolara godišnje.
Ruski predsednik je u pozdravu učesnicima i gostima Ekonomskog i humanitarnog foruma „Rusija-Afrika“ poručio da će Rusija nastaviti da pomaže afričkim zemljama u jačanju njihovog suvereniteta i aktivnijem učešću u rešavanju globalnih pitanja, ističući da se Afrika sve sigurnije deklariše kao jedan od polova multipolarnog sveta u nastajanju.
S druge strane, afričke zemlje ne zaboravljaju ulogu Rusije tj. tadašnjeg Sovjetskog Saveza
u oslobođenju kontinenta od kolonijalizma, dobijanju političke i ekonomske nezavisnosti.
„Podrška Rusiji među stanovništvom afričkih zemalja je veoma velika i značajna, a većina lidera to shvata. Njima je jasno da im poseta Rusiji dodati političku težinu kod kuće i podići njihov rejting. Istovremeno, na ličnom planu, mnogi lideri su pod pritiskom Zapada...“, kaže ruski ekspert Andrej Maslov.
Moto ovog drugog samita je isti kao i onog u Sočiju, održanog pre četiri godine, i glasi: „Za mir, bezbednost i razvoj“. Pažnja će prvenstveno biti posvećena daljem razvoju odnosa između Rusije i Afrike, naporima da pristup hrani, đubrivu, savremenim tehnologijama i energetskim resursima bude pravedan.
Među temama za razgovor, osim Sporazuma o žitu, biće i trgovina, investicije i zaštita državnog suvereniteta.
Između ostalog, na samitu „Rusija-Afrika“ biće reči i o ukrajinskom sukobu i afričkom mirovnom planu, koji predviđa neodložne mirovne pregovore i deeskalaciju na obe strane.
Na kraju samita planirano usvajanje završnih deklaracija, a biće usvojene i posebne tematske deklaracije, posebno o saradnji u oblasti obezbeđenja međunarodne informacione bezbednosti, o jačanju saradnje u oblasti borbe protiv terorizma i o sprečavanju trke u naoružanju u svemiru. Biće odobren i akcioni plan Foruma partnerstva Rusija-Afrika za period od 2023. do 2026. godine.
Putin će imati brojne bilateralne susrete, a plan je da se sastane sa svakim od 17 afričkih lidera.
Sputnjik je medijski partner događaja.