„Želeo bih da predložim partnerima iz BRIKS-a da razmotre mogućnost da učestvuju u ovom projektu i da se zajedničkim snagama napravi modul koji bi, kao deo Ruske orbitalne stanice, omogućio zemljama BRIKS-a da iskoriste mogućnosti niske Zemljine orbite za realizaciju svojih nacionalnih svemirskih programa“, rekao je Borisov na sednici zajedničkog komiteta za saradnju u oblasti svemira zemalja BRIKS-a.
Kako je dodao, Ruska orbitalna stanica će biti sledeći korak u razvoju kosmonautike sa ljudskom posadom.
Prethodno je Borisov saopštio da Rusija predlaže afričkim zemljama da učestvuju u projektu Ruske orbitalne stanice, a kasnije je precizirao da je Rusija otvorena za saradnju i sa drugim državama.
Na osmom Međunarodnom forumu „Armija-2022“ predstavljena je maketa nove ruske orbitalne stanice. Kako je kazala inženjer-projektant kompanije „Roskosmos“ Margarita Sidorova, ova kosmička stanica će moći da nagleda skoro celu zemaljsku kuglu, a njenom izgradnjom Rusija više neće zavisiti od drugih zemalja, već će u potpunosti držati stvari u svojim rukama.
Planirano je da se orbitalna servisna stanica napravi 2027-2028. godine. U njoj neće stalno biti ljudi, već će je posećivati posada od dve do četiri osobe. Rakete prema njoj lansiraće se sa kosmodroma „Bajkonur“ i „Vostočni“.
Ruski predsednik Vladimir Putin rekao je da će Ruska orbitalna stanica postati uporište države u svemiru.